BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reménytelen helyzetben az európai csipgyártók

A francia–olasz csipgyártó, az STMicroelectronics arra számít, hogy az év utolsó részében lassul az értékesítés növekedése az elektronikai termékek iránti csökkenő kereslet miatt. Ezzel párhuzamosan jelentős lemaradásban van az öreg kontinens csipipara.

A francia–olasz csipgyártó, az  STMicroelectronics közölte, hogy a negyedik negyedévben az előző negyedévhez képest 1,8 százalékkal, mintegy 4,4 milliárd dollárra emelkedő árbevételre számít.

INDUSTRIE-ELECTRONIQUE-SOCIAL, Vue réalisée le 02 octobre 2005 ŕ Rousset du site de l'établissement STMicroelectronics, fabricant franco-italien de semi-conducteurs qui a annoncé la suppression, d'ici la mi-2006, de 978 postes en France dont 638 sur le seul site de Rousset qui en compte 2.400. AFP PHOTO ANNE-CHRISTINE POUJOULAT (Photo by ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP)
Fotó: Anne-Christine Poujoulat / AFP

Ez ellentétben áll a szeptember 30-án zárult három hónap 12,6 százalékos ugrásával, mivel a genfi székhelyű vállalat az elektronikai termékek iránti csökkenő keresletre számít.

Az európai cég szerint a harmadik negyedévben minden termékére nőtt a kereslet, ami felülmúlta a piaci várakozásokat. Az STMicro nettó árbevétele a harmadik negyedévben 4,32 milliárd dollárra emelkedett, ami meghaladta a vállalat saját előrejelzését és a Visible Alpha által összeállított 4,24 milliárd dolláros elemzői konszenzust.

Az STMicro árfolyama
 

A memóriacsipek iránti csökkenő kereslet miatt a Samsung profitja is redukálódott, de a távol-keleti vállalat hosszabb távon a kereslet növekedésére számít.

Lemaradásban az európai csipipar

A csipek kritikus fontosságú alkatrészek, hiszen az okostelefonoktól kezdve az orvosi eszközökön át az autókig és a vadászgépekig mindenhez szükségesek. Minél kevesebb nanométeres egy félvezető, annál fejlettebbnek számít, mivel nagyobb a teljesítménye és kisebb az energiafogyasztása. Ez persze azt is jelenti, hogy bonyolultabb és drágább legyártani.

Ha országok szerint nézzük, akkor a világ csipjeinek 25 százalékát készítik Kínában, 20 százalékát Tajvanon és 19 százalékát Dél-Koreában. Viszont a legfejlettebb – az 5 nanométeres vagy annál kisebb – félvezetők esetén a gyártókapacitás 92 százaléka található Tajvanon. Itt fontos megjegyezni, hogy a Kínában gyártott csipek egy részét külföldi cégek (TSMC, Samsung, SK Hynix) állítják elő, illetve az ázsiai vállalatok számtalan országban építettek üzemeket.

Cégek szerint a tajvani TSMC a félvezetők piacának 54 százalékát, míg a dél-koreai Samsung a 17 százalékát birtokolja. A harmadik helyen a szintén tajvani UMC áll hét százalékkal.

Ahogy élesedik az amerikai–kínai szembenállás, Washington egyre inkább igyekszik a csúcstechnológiához szükséges gyártókapacitásokat amerikai földön létrehozni, miközben próbálja megakadályozni Pekinget, hogy hozzáférjen a legmodernebb technológiákhoz. Hszi Csin-ping pedig a legnagyobb veszélynek nevezte a külföldi technológiától való függést és ígéretet tett arra, hogy a távol-keleti ország önellátó lesz a területen.

Welding and Installing Component, Robotic arm welding and installing component at semiconductor circuit board on workbench.
Fotó: Getty Images

A kínai félvezetőgyártók rengeteg pénzhez jutottak, így sorra építik üzemeiket. A kanadai székhelyű kutatócég, a TechInsights jelentése szerint az SMIC technológiai áttörést ért el, és a legfejlettebb berendezések nélkül is képes 7 nanométeres félvezetőket készíteni.

A két nagyhatalom példáját követi Japán, Szingapúr és India, viszont ebben a versenyben csúnyán lemaradt Európa.

A 10 legnagyobb csipgyártó között egyetlen európai cég sem található, de alapvetően elmondható, hogy félvezetők terén alig akad néhány európai vállalat, miközben a kínai, a tajvani és a dél-koreai vállatok dominálják a szegmenst, és az Egyesült Államok is meghatározó. Bár a csipgyártásban használatos litográfiai eszközöket gyártó holland vállalat, az ASML piacvezetőnek számít, az öreg kontinens alig állít elő félvezetőket.

A csipszektorban is kezd leáldozni a buli – jelentett a Samsung és az AMD

A globális gazdaság lassulása elérte a csipgyártókat is, egymás után forrázzák le befektetőiket elkeserítő híreikkel az olyan világcégek, mint a Samsung vagy a Micron, ám a piacvezető TSMC újra másfélszeresére növelte árbevételét.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.