BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az új európai földgázvezetékek Magyarország ellátásbiztonságát is támogatni fogják

Az orosz–ukrán háború kirobbanása után kibontakozó energiaválság miatt az európai nemzetek igyekeznek függetlenedni az orosz fosszilis energiahordozóktól. Az ellátásbiztonság javítására több új gázvezetéket és összekötő vezetéket is üzembe helyeztek az elmúlt időszakban. Az európai vezetékhálózat fejlődése a magyar ellátásbiztonságot is erősíteni fogja a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal közleménye szerint.

Az október elejére kereskedelmi üzembe helyezett görög–bolgár (IGB) és lengyel–szlovák összekötő földgázvezeték, valamint a norvég gázt Lengyelországba szállító Baltic Pipe lehetővé teszi, hogy Magyarország tovább tágítsa beszerzési lehetőségeit – jelentette ki Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese az MTI-nek kedden eljuttatott közlemény szerint.

Bulgaria's Prime Minister Kiril Petkov at Gas Interconnector Greece - Bulgaria (IGB) Natural Gas Pipeline Employees work on pipework at the construction site of the Gas Interconnector Greece-Bulgaria (IGB) natural gas pipeline in Komotini, Greece, on Monday, March 21, 2022. Bulgaria will not renew a natural gas supply contract with Russias Gazprom PJSC, and will look at alternative supplies and a future joint European Union contract to avoid a shortfall, Deputy Prime Minister Assen Vassilev said Saturday. Photographer: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg via Getty Images, IGB
Fotó: Bloomberg / Getty Images

Ságvári Pál kiemelte, hogy 

az energiaválság, a magas gázárak és az orosz források elérhetőségének visszaszorulása miatt Európában újra virágkorukat élik azok az infrastruktúra-fejlesztések, amelyek alternatív forrásokat tesznek elérhetővé a régiónak.

Szerinte érzékelhetően megnőtt a már meglévő csővezetékek továbbfejlesztésére irányuló igény is, például a Transzadriai Vezeték (TAP) jelenleg évi 10 milliárd köbméteres kapacitásának tervezett megduplázása. 

Másrészt ismét lendületet kapott az Eastmed csővezeték megépítése, amely arra lenne hivatott, hogy a Földközi-tenger keleti térségének mezőiről juttassa el a gázt Délkelet-Európába.

A közleményben felidézték, hogy az elmúlt időszakban megvalósult gázvezeték-fejlesztések közül az Interconnector Greece–Bulgaria (IGB) vezeték október 1-jén, az új gázév első napján kezdte meg kereskedelmi működését. Az IGB ötven évre kapott működési engedélyt Görögországban és 35 évre Bulgáriában; teljes kapacitása, amellyel működni kezdett, évi 3 milliárd köbméter.

Elég olajat spájzoltak be a nagyerőművek

Az ellátásbiztonság feltételeit ellenőrizte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.

Tájékoztattak arról, hogy a lengyel Gaz-System által épített Baltic Pipe gázvezetéket a gázév elején részleges kapacitással helyezték üzembe, 

a vezeték maximális tervezett kapacitása évi 10 milliárd köbméter. 

Célja, hogy kiterjessze Lengyelország és Dánia, valamint a balti-tengeri régió és Közép- és Kelet-Európa más országainak gázellátási forrásait. A projekt közvetlen hozzáférést biztosít Lengyelországnak a norvégiai gázforrásokhoz.

Még mindig nálunk a legalacsonyabb a lakossági áram- és gázár

Budapest – vele Magyarország – az elmúlt hónapban is tartotta legkedvezőbb pozícióját az uniós tagországok között a lakossági áram- és gáztarifák szempontjából. Bár más országok kormányai is léptek a háztartások védelmében, az átlagárak nőttek.

Augusztus végén befejeződött a Lengyelország–Szlovákia gázvezeték építése is, így a Balti-tengert az Adriával összekötő észak–déli gázfolyosó utolsó hiányzó eleme is a helyére került. A beruházással a horvátországi Krk szigeti LNG-terminál, valamint a lengyelországi és litvániai terminálok között a földgáz fizikailag szállíthatóvá vált, illetve a régió összes országának elérhetők immár a Dél-Európában, Észak-Afrikában és a Kaukázusban lévő, illetve a norvégiai gázforrások is. Az új összekötővel 4,7 milliárd köbméter földgáz szállítása válik lehetővé Szlovákia felé, míg 5,7 milliárd köbméter az ellenkező irányba. A fejlesztés Magyarország számára is lényeges, hiszen a vezeték üzembe helyezésével a kereskedők újabb alternatív földgázforrásokhoz férhetnek hozzá a meglévő HU–SK csővezetéken keresztül – olvasható a MEKH közleményében.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.