A változás első jelei már az év elején megmutatkoztak: a konzervatív muszlim állam egyetlen alkoholforgalmazója, a Qatar Distribution Company székházán óriási Budweiser-plakát jelent meg, rajta Lionel Messivel. Aztán egyre több dohai bárban és étteremben jelentek meg a vébé hivatalos szponzora, a Budweiser sörcsapjai.
A Budweiser márka tulajdonosa, a belga-brazil Anheuser-Busch InBev a szigorú katari szabályozás keretei között lavírozik – többnyire csendben. Egy időben még annak a veszélye is fennállt, hogy a hatóságok teljes egészében megtiltják a rendezvény alatt az alkoholfogyasztást, végül ez a veszély szerencsésen elhárult. A vébé hivatalos sörszállítója arra számít, hogy a november 20-án kezdődő esemény alatt több folyékony kenyér fogy majd az országban, mint máskor egy év alatt összesen – mondta a Bloombergnek Peter Kraemer, az AB InBev ellátási igazgatója.
A hagyományosan alkoholellenes térségben nincs sörfőzdéje a nagyvállalatnak, így tengeri szállítással érkeznek – október vége óta – a hűtőházakba a sörszállítmányok. A régióban még novemberben is 30-35 fok van, így a hűtés kulcsfontosságú az ellátás szempontjából. A sörcsapokhoz éjszaka szállítják ki a hordókat. Inni a bárokban és az éttermekben, valamint a kijelölt szurkolói zónákban lehet.
Katarban ugyan nem tilos az alkoholfogyasztás, ám erősen korlátozott.
Sört, bort és töményet számos étteremben és a jobb szállodákban is lehet kapni – meglehetősen drágán. Egy pint (kb. 4,7 deciliter) sör 45-55 katari riálba, átszámítva 5-5,5 ezer forintba kerül. Az alkohol előnyös a turizmus szempontjából, például a teljesen „száraz” Szaúd-Arábiával szemben, ám a korlátozások miatt nem éri el a „bűnös” Dubai vonzerejét.
A külföldi munkaadók, az ott dolgozók 3 ezer riálért (kb. 33 ezer forintért) igényelhetnek engedélyt arra, hogy alkoholos italokat vásároljanak a Qatar Distribution Companytól, amely egyébként a helyi légitársaság, a Qatar Airways leányvállalata.
Kiskereskedelmi forgalomban egy tálca Budweiser (20 darab 3,3 deciliteres üveg) 188 riálba, majdnem 21 ezer forintba kerül.
Aki közterületen, nyilvános helyen részegeskedik, súlyos büntetésre számíthat, hat hónapig terjedő börtönbüntetéssel és 3 ezer riál (32 ezer forint) pénzbírsággal sújthatják. Valójában a fehérgalléros külföldiek teljes lelki nyugalommal ihatják le magukat a hotelek bárjaiban és a drága éttermekben. Gyakran látni tradicionális viseletben imbolygó helyieket, de a Bloomberg által megkérdezett pultosok beszámolói szerint helyi öltözékben betérő nőket nem szolgálnak ki alkohollal.
Könnyen lehet azonban, hogy a focivébé jócskán megváltoztatja ezt az óvatos távolságtartás alapján kialakult gyakorlatot. Külföldi diplomaták már előre aggódnak, hogy miként reagálnak a hatóságok, ha részeg szurkolók csapatostul árasztják el az utcákat. A katari hatóságok kezdetben azt az álláspontot képviselték a FIFA-val szemben, hogy a vébé teljesen alkoholmentes legyen. Később azonban visszakoztak. Kompromisszumként elfogadták, hogy
a stadionok körüli kijelölt övezetekben a meccs előtt három órával és utána egy órával lehessen alkoholt kapni – a stadionokon belül azonban tilos az ivás.
A repülőtereken az érkezéskor végrehajtott biztonsági ellenőrzés során nagyon szigorúan veszik majd, hogy a szurkolók ne hozzanak be alkoholos italt – erre külön felhívták a figyelmet a hatóságok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.