Az állami tulajdonban lévő Gazprom tetemes bevételekre számíthat az idén a Szahalin-2 cseppfolyósítottgáz- (LNG) projektből, amelynek 50 százalékban a tulajdonosa, miután Moszkva az ukrajnai háború kitörése után átalakította a tulajdonosi szerkezetet, a Shell pedig kiszállt. A Reuters számításai szerint megkétszereződhetnek a cég bevételei az invázió előtti értékhez képest.
A nyilvánosan hozzáférhető adatok szerint az ázsiai vevőkkel kötött hosszú távú szerződések évi 6,5 millió tonna LNG-ről szólnak, ami 3,8-4,5 milliárd dollár körüli bevételt hozhat. (Egy dollár 358,2 forint.)
Alekszej Kokin, az orosz Otkritie brókercég vezető elemzője szerint további 7,45 milliárd dollár folyhat be abban az esetben, ha elérik a kitűzött termelési célt, és eladnak 4,9 millió tonna LNG-t az azonnali piacon is.
Tavaly 11,4 millió tonna kibocsátása volt a cél, legalábbis ennyiről beszélt a szahalini régió egyik vezető tisztviselője, de a végleges adatokat még nem hozták nyilvánosságra – emlékeztetett ezzel kapcsolatban a hírügynökség.
A Szahalin-2 projekt bevétele 2021-ben 5,7 milliárd dollár volt, a nettó profit pedig elérte a kétmilliárd dollárt. Az azonnali ázsiai piacokon azonban tavaly 42 százalékkal, millió brit hőegységenként átlagosan 38,8 dollárra ugrott a gáz ára. Mivel azonban az ázsiai azonnali piacokon az árak magasabbak, mint a hosszú távú megállapodásokban rögzítettek, a további mennyiségek értékesítése kihívást jelenthet – figyelmeztetett Odaka Maszanori, a Rystad Energy vezető elemzője.
A Refinitiv Eikon adatai szerint a Szahalinról származó kínai LNG-import több mint a duplájára nőtt tavaly, 33 szállítmány érkezett. Azt egyelőre nem lehet tudni, mi lesz azzal a 2,75 millió tonnányi mennyiséggel, amelyet korábban Tajvan évente vásárolt, az ő szerződésük – amelyet még a Shell-lel és a később a szankciók részeként Németország által államosított Gazprom Global LNG-vel kötöttek – ugyanis tavaly lejárt. A Shellnek az eredeti szahalini cégben birtokolt 27,5 százalékos tulajdonrésze még az új vállalat tulajdonában van, az oroszok nem nevezték meg azt a céget, amelyik átveheti a helyét. A japán Mitsui és Mitsubishi kérelmezte a tulajdonrésze megtartását, ketten együtt a részvények 22,5 százaléka fölött rendelkeznek.
Japán nem tud, és nem is akar lemondani az orosz gázról, múlt héten a szigetországi vevők közül utolsóként az Osaka Gas is megújította a szerződését évi 200 ezer tonna LNG beszerzéséről; ez a cég által exportált teljes mennyiség mintegy 2 százaléka. A többi japán vevő, a Hiroshima Gas, a JERA, a Kyushu Electric, a Saibu Gas, a Toho Gas, a Tohoku Electric és a Tokyo Gas ezt már korábban megtette. A dél-koreai Kogas tízéves szerződés keretében vásárol szahalini LNG-t. Bár az érintett ázsiai energetikai cégek nem hoztak nyilvánosságra részleteket a megújított szerződésekről, annyit elárultak, hogy a korábbiakhoz hasonló vagy nem nagy mértékben eltérő feltételekkel írták alá őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.