Mialatt keresik a túlélőket, és zajlik a mentés Törökországban, az üzletemberek számolni kezdtek, felbecsülték a katasztrófa által okozott anyagi károkat. A Turkonfed, azaz a Török Vállalkozási és Üzleti Konföderáció szakemberei arra jutottak, hogy
a február 6-i rengések 84 milliárd dollár kárt okozhattak, ez a török GDP 10 százalékának felel meg. A csoport szerint 70,8 milliárd dollár kárt okozhattak az épületekben, és 10,4 milliárd dollár esett ki a termelésből, a bruttó hazai jövedelemből
– írja a Bloomberg.
Kissé bizarr, de számszerűsítették a munkaerő elvesztéséből adódó károkat is, ezt 2,9 milliárd dollárra teszik.
A rengéseket tíz tartományban 13,5 millió ember szenvedte el az ország délkeleti részén, valamint a szomszédos Szíriában.
A Turkonfed számításai az Isztambul melletti 1999-es földrengéseken alapultak, amelyekben körülbelül 18 ezer ember halt meg. A mostani pusztítás áldozatainak száma jóval meghaladta az akori földrengését, és sok ezer embert továbbra is keresnek.
A helyi becslés nagyobb, mint amit eddig elemzők, például a Barclay’s számolt, ugyanakkor nemzetközi szakértők hozzáteszik, hogy korai még a teljes hatás felmérése. A Bloomberg Economics kezdeti számításai szerint a katasztrófákkal kapcsolatos költségek, beleértve az újjáépítési erőfeszítéseket is, a GDP mintegy 5,5 százalékát tehetik ki.
A jelentés szerint Törökország infrastruktúráját, azaz az utakat, az elektromos hálózatot és az iskolákat ért károk miatt a török költségvetés idei államháztartási hiánya elérheti a GDP 5,4 százalékát az eddig előre jelzett 3,5 százalék helyett.
Recep Tayyip Erdogan elnök hangsúlyozta, egy éven belül újjáépítik a házakat, és első körben 100 milliárd lírát (5,3 milliárd dollárt) különítettek el katasztrófaelhárításra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.