Az egyszer használatos műanyag gyártása 2019 és 2021 között évi hatmillió tonnával nőtt, annak ellenére, hogy globálisan egyre szigorúbbak a szabályok, mivel ez jelenti az egyik legsúlyosabb környezetvédelmi veszélyt. Hatalmas mennyiségű egyszer használatos műanyagot temetnek szemétlerakókba, vagy kerül a folyókba és a tengerekbe, a gyártása pedig nagymértékben hozzájárul a klímaváltozást okozó üvegházhatású gázok kibocsátásához.
Ezeknek a szennyező anyagoknak a gyártása ugyan némileg visszaesett az utóbbi időben, az egyszer használatos műanyag „szűz” fosszilis energiaforrásokból való előállítása még messze nem érte el a csúcspontját, és az újrahasznosított alapanyagok használata továbbra is a legjobb esetben is marginális tevékenység – derül ki az ausztrál Minderoo Foundation indexéből, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra.
Senkinek ne legyenek kétségei afelől, hogy a műanyaghulladék-válság jelentősen romlani fog, mielőtt éves bázison csökkenne az egyszer használatos termékek fogyasztása
– emelte ki a Reuters az alapítvány közleményéből.
A szűz polimerek legnagyobb gyártója az amerikai Exxon Mobil, a második helyen a kínai Sinopec áll, és utóbbi építette, illetve tervezi építeni a legtöbb új gyártóegységet a 2019 és 2027 közötti időszakban. A kínai vállalat 2027-ben már ötmillió tonna előállítására lesz képes, megelőzve az Exxon Mobilt, amelynek a kapacitása négymillió tonna lesz. Egyik cég sem kommentálta a jelentésben foglaltakat.
A globális műanyagkeresletet az elmúlt 15 évben elsősorban Kína hajtotta, annak ellenére, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában is betiltottak bizonyos egyszer használatos műanyagokat 2019 óta. Ugyanakkor a távol-keleti ország adja a 2019 és 2021 között megteremtett 15 millió tonnás új gyártási kapacitás felét. Tavaly jelentették be, hogy a következő öt évben jelentősen visszafogják a termelést és a használatot, egyes termékeket teljesen betiltanak.
A termelés növekedésének várható lassulása ellenére kínai annak a húsz legnagyobb gyártónak a fele, amely 2027-ig bővíteni tervezi a szűz polimerek előállítását, figyelmeztetett a Minderoo jelentése.
A kutatás szerint 2021-ben mintegy 137 millió tonna egyszer használatos műanyagot állítottak elő fosszilis energiahordozóból, és 2027-ig további 17 milliós növekedés várható. A gazdag országok a hulladék jelentős részét külföldre szállítják. Az Európai Parlament betiltaná az újrahasznosítható műanyag exportját, amely súlyos egészségügyi és környezeti károkkal jár a szegény fejlődő országokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.