Krakkó és Gdansk is megelőzte Varsót a lengyelországi fizetési rangsorban, írja a Warszawa naszemiasto lengyel lap az ország statisztikai hivatalának legújabb adatai alapján.
A 9 főnél nagyobb vállalkozások körében mért adatok szerint 2023 márciusában a krakkói átlagkereset mostani árfolyamon számolva bruttó 838 ezer forint, Gdanskban 804 ezer forint, míg Varsóban 791 ezer forint volt.
Krakkó – 10 051 zł
Gdansk – 9645 zł
Varsó – 9490 zł
Poznan – 9160,60 zł
Katowice – 8308 zł
Torun – 8146 zł
Torun után Szczecin, Bydgoszcz, Opole, Rzeszów és Lódz következik a listán. Az előző év azonos időszakához képest a vállalati szektorban a havi bruttó átlagbér 2023 márciusában Varsóban 9490 zloty volt, ami 11,7 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Krakkó Lengyelországban elsőként lépte át a 10 000 zlotys határt, de ha Varsóban az éves növekedés továbbra is 10-11 százalékos marad, akkor egy év múlva a főváros is csatlakozhat.
Korábban lapunknak a Hays Hungary munkaerőkölcsönző és toborzó vállalat arra hívta fel a figyelmet, Lengyelország sok szempontból szerencsésebb helyzetben van mint Magyarország, hazánkkal ellentétben – ahol koncentrálódik képzett munkaerő – a fővároson kívül több nagyváros, mint Krakkó, Wroclaw, Poznan, Katowice és Tricity is, vonzó befektetési célpontnak számít.
Ugyan Varsó az egyik legfőbb üzleti központ, az új SSC beruházások elsőszámú célpontja a 800 ezres Krakkó.
A lengyel fővárosban kevés üzleti szolgáltató központ és BPO központ működik, a várost inkább asszociálják a nagy IT hubok és kutatás-fejlesztési központok székhelyeként, amelyekben jellemzően több ezren dolgoznak.
A magyar adatokkal való összehasonlítást nehezíti, hogy az idei évtől a KSH a munkáltatók teljes körére vonatkozóan közöl adatokat, amelyek érthetően alacsonyabbak, mint a 9 főnél nagyobb vállalkozások körében mért lengyel adatok. Mindenesetre Budapesten első negyedévben bruttó 668 ezer forint az átlagfizetés, ami jócskán elmarad a lengyel bérektől, viszont a jó hír, hogy a magyar fővárosban már 100 ezer főre tehető az SSC szektorban dolgozók száma, és hírek szerint a befektetői érdeklődés egyáltalán nem hagyott alább a nehézségek ellenére. Bár az is igaz, lenne hova fejlődni, ha azt vesszük, hogy az 1,2 milliós Prágában másfélszer többen, 145 ezren dolgoznak az ágazatban.
Ami a márciusi számokat illeti, ahogy az infláció, úgy a bérnövekedés magasabb Magyarországon, a lengyeleknél: míg nálunk a vállalkozások körében 18,7 százalékkal nőttek a keresetek 25,2 százalékos infláció mellett, addig Lengyelországban a 12,6 százalékos bérdinamika 16,1 százalékos drágulással párosult. Lengyelországban 7508 złoty volt, azaz 626 ezer forint a bruttó átlagkereset, ami némileg magasabb az idehaza mért 599 ezer forintnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.