Az újraválasztott török elnök, Recep Tayyip Erdogan szombaton letette az államfői esküt a török parlamentben, és ezzel megkezdődött harmadik elnöki ciklusa.
Az államfőválasztás május 28-i második fordulóját, és így magát az elnökválasztást Erdogan a szavazatok 52,18 százalékával nyerte meg. A szombati eskütételt megelőzően a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) kiállította Erdogan számára a megbízólevelet, amelyet Devlet Bahceli ügyvivő házelnök, az Erdogan vezette kormánypárttal szövetséges, nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártja (MHP) elnöke adott át az újraválasztott vezetőnek. Erdogan 2014 óta Törökország államfője. Korábban – 2003 és 2014 között – az ország miniszterelnöke volt. A köztársasági elnök felhatalmazása öt évre szól.
Erdogan ugyanakkor nincs könnyű helyzetben, hiszen – ahogy arra a Politico elemzése is rámutatott – a kampány befejeztével minden erejét a Törökország helyreállítására kell fordítania.
Egy stratégiailag létfontosságú NATO-hatalom vezetőjeként, valamint Európa és a Közel-Kelet összekötőjeként Erdoğannak fenn kell tartania a nemzetközi befolyását, miközben otthon a súlyos inflációval, a földrengés következményeivel és a bizonytalan politikai helyzettel is meg kell küzdenie.
Az elnök kritikusai szerint a győzelmét arra fogja használni, hogy tovább erősítse a hatalmát az állami erőforrások felett – kőbe vésné a tekintélyelvű uralmát, kiterjesztené a média feletti befolyását, valamint leszámolna az ellenzékkel és a civil társadalom vezetőivel. Jó néhány csoport attól tart, hogy a pártjával végleg tönkre akarják tenni a török demokráciát.
Támogatói azonban azt állítják, hogy az elmúlt két évtized sikereihez hasonlóan Erdogan a következő 5 évet is az ország megerősítésére fogja felhasználni. Gazdasági növekedés, infrastrukturális fejlesztések, a földrengés okozta károk helyreállítása, aktívabb világpolitika – szerintük az elnök attól sem fél, hogy a NATO-tagság ellenére független irányvonalat képviseljen a Nyugattal szemben.
Havasi Bertalan, a magyar kormányfő sajtófőnöke délelőtt közölte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz Erdogan hivatali beiktatásán, majd az elnök ünnepi vacsorán látja vendégül a világ minden tájáról érkezett állami vezetőket. A sajtófőnök hozzátette: a miniszterelnök nagyon fontosnak tartotta, hogy eleget tegyen a török elnök személyes meghívásának, mert az ő választási győzelme Magyarország és Európa biztonsága szempontjából is kulcsfontosságú fejlemény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.