BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Legfelsőbb szinten győztek a lengyel svájcifrank-hitelesek

A februári előzmények alapján nem meglepetés az Európai Unió csütörtöki döntése, amely a svájcifrank-hitellel rendelkező lengyel adósoknak kedvez.

Az Európai Unió legfelsőbb bírósága csütörtökön a svájci frankban denominált jelzáloghitellel rendelkező adósok mellé állt. A régóta húzódó ügy végét jelentő döntés 100 milliárd zlotyba (24 milliárd dollárba) kerülhet Lengyelország bankjainak.

CHF SWISS FRANCS BANK NOTE 2020 SERIE 9 MONEY OF SWITERLAND
svájci jegybank, nemzeti bank, banknotes, money, svájc,
Fotó: Fritz J Bicker / Getty Images

A bírósági döntés két fontos dolgot jelent: 

1. a bankok nem számíthatnak fel tőkeköltséget olyan devizahitelek után, amelyeket – azok tisztességtelen feltételei miatt – érvénytelennek minősítettek a bíróságon, 

2. az adósok viszont felléphetnek követelésekkel a bankokkal szemben.

Az uniós jog nem zárja ki, hogy a tisztességtelen feltételek miatt meghiúsult jelzáloghitel-szerződés érvénytelenítése esetén a fogyasztók a bankkal szemben a kifizetett havi törlesztőrészletek visszatérítésén túlmenő kártérítést követeljenek

– áll a bíróság közleményében.

Ezzel szemben viszont kizárja, hogy a bank hasonló követelésekre hivatkozzon a fogyasztókkal szemben.

Az ítélet egyébként összhangban volt a bíróság főtanácsnokának februárban kiadott véleményével, tehát nem meglepetés. A nagy kérdés most az, hogy a pórul járt ügyfelek a szokásos késedelmi kamatokon túl milyen egyéb követelésekkel léphetnek fel a bankokkal szemben, és ez végül összesen mennyibe fog kerülni a szektor szereplőinek. Az adósok már eddig is tömegesen indítottak pereket a bankjuk ellen, elsősorban azt a jogi érvelést megragadva, hogy 

a szerződés annyira súlyosan tisztességtelen feltételeket tartalmaz, hogy az önmagában semmissé teszi azt.

Korábban több százezer lengyel vett fel jelzáloghitelt devizában, főként svájci frankban, az alacsonyabb kamatok miatt. De ahogy Magyarországon is történt, a vártnál jóval nagyobb törlesztőrészleteket kell fizetniük, miután a frank árfolyama a zlotyval szemben az egekbe szökött. 

Most kevésbé fáj az ítélet a bankszektornak

Az érintett bankok 30 milliárd zloty céltartalékot képeztek a frankhitelügyek kezelésére. Az összeg elkülönítése nem okozott problémát, két-három évvel ezelőtt, amikor a kamatkörnyezet és a bankszektor jövedelmezősége alacsonyabb volt, még az lett volna. A lengyel Hitelinformációs Iroda szerint a frankalapú jelzáloghitelek teljes állománya 2022 végén mintegy 86,5 milliárd zloty volt. A PKO BP, az mBank és a portugál tulajdonú Bank Millennium MBK a legnagyobb svájcifrank-hitelportfólióval rendelkező pénzintézetek. 

Az érintett bankok gyakran peren kívüli egyezségeket ajánlottak az ügyfeleknek, de a szerződések ezreit támadták meg a hazai bíróságokon a lengyelek az elmúlt években. Sokan különösen azután fordultak bírósághoz, miután látták, a bírák szinte kivétel nélkül (97 százalékban) az adósoknak adnak igazat. 
A döntés után az érintett bankok árfolyama lefordult, a PKO részvényei közel 3 százalékkal értékelődtek le.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.