Az olasz kormány elsődleges célja, hogy a turisták körében népszerű városközpontok lakóingatlanjai inkább a helyi lakosok otthonteremtésére szolgáljanak, mintsem rövid távú szállásként. A koncepció szerint elősegítenék az ingatlanárak esését és csökkentenék a turisztikai célpontok túlzsúfoltságát. Éppen ezért minden szálláshelyet és szállásformát érintő törvényjavaslatot nyújtott be az olasz idegenforgalmi minisztérium a honatyáknak.
A tervezet felkorbácsolta a hangulatot a helyiek, a vállalkozások, a szállodatulajdonosok, az önkormányzatok és a kormány közt. Egyesek szerint a javaslat nem eléggé drasztikus, míg a szállodatulajdonosok több méltányosságot követelnek, és azt, hogy minden létesítményre ugyanazok a szabályok vonatkozzanak.
„Rómában több mint 25 ezer szálláshely van, ami megfelel 10 ezer szállodának” – mondta Alessandro Massimo Nucara, a szállodaipari vállalkozások országos szövetségének, a Federalberghi főigazgatója az Euronewsnak. Szerinte igazságtalan, hogy egy szállodanyitáshoz „végtelen számú engedélyt kell”, míg a rövid távú kiadáshoz nem. Andrea Santolini apartmankiadó azonban azt nyilatkozta, hogy a szállodák és a rövid távú bérlemények nem összehasonlíthatók, mivel más a célközönségük.
A szankciók terén sincs egyetértés: míg a szállodaszövetség azt szeretné, hogy a szabályokat a polgármesterek tartassák be, addig Marco Celani, a rövid távú bérbeadással foglalkozó olasz szövetség (AIGAB) elnöke a turisztikai minisztériumtól várja a büntetéskiszabást.
Habár a jogszabálytervezet törvényerőre emelkedése még messze van, az minden bizonnyal nagy hatással lesz a világ egyik legnagyobb rövid távú bérbeadási piacára. Az olasz gazdaság jókora részét ugyanis az idegenforgalom alkotja.
Rómába húz a gazdagok szíveA milánói árak emelkedése miatt az örök város ingatlanjai viszonylag olcsónak tűnnek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.