A kisebb szektortársak válsághulláma úgy tűnik utolérte a nagyokat is, a pénzügyi vezetés a nagybankok számára 20 százalékos tőkemegfelelési szigorítást írna elő – értesült nevük elhallgatását kérő forrásoktól a The Wall Street Journal.
A nagybankok tőkehelyzetének szabályozását a kiszivárgott hírek szerint már június elején életbe is léptetnék. Az intézkedés a legnagyobb csapást a nagy értékpapír kereskedelmi üzletággal rendelkező pénzintézetekre – magyarul szinte az összes Wall Street-i nagybankra – jelentené, de érzékenyen érinti azokat a bankokat is, amelyeknél a díjbevételek, jutalékok aránya magas az árbevételben.
A szigorúbb szabályozás korábbi határa 250 milliárd dollár eszközérték volt, ezt most 100 milliárdra csökkentenék. Michael Barr, az amerikai jegybank, a Federal Reserve bankfelügyeletért felelős alelnöke már korábban is jelezte, hogy felülvizsgálat alatt vannak a tőkemegfelelési szabályok, a tengerentúli szabályozást a Basel III sztenderdekhez igazítanák.
Michael Barr egyébként arról nevezetes, hogy 2022 júliusában vette át a Fed felügyeleti vezetését és egyike 2010-es a Dodd-Frank törvény kidolgozóinak. Ez a jogszabály jelentősen szigorította a bankok hitelezési és kockázatkezelési előírásait. Barr egyébként most is jelezte, hogy a maga részéről támogatná, hogy
a nagyobb, stratégiai szempontból meghatározó pénzintézetekre szigorúbb előírások vonatkozzanak, mint a kisebb bankokra.
A teljes szabályozást a következő években, fokozatosan vezetnék be.
A nagybankok persze nem repesnek a boldogságtól, Jamie Dimon, a JPMorgan Chase & Co. vezérigazgatója egy közelmúltban tartott kongresszusi meghallgatáson közölte, hogy a tervezett szigorítás „rosszat tesz Amerikának” – vagyis rontja az amerikai nagybankok globális pozícióit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.