A paradicsom és a hagyma az indiai konyha legfontosabb, mindennap használatos hozzávalóinak számítanak, így az árazásuk is kulcsfontosságú a háztartások számára. Lázadoznak is indiaiak a paradicsom kiskereskedelmi ára láttán, az ugyanis Újdelhiben csütörtökön már 120 rúpia, átszámítva 516 forint volt kilogrammonként, közel hatszorosa a januárinak. Ezzel szemben a benzint literenként 96 rúpia (413 forint) körül vesztegetik a fővárosban.
Az áremelkedés miatt egyre többen lopnak a gazdálkodóktól, a déli Karnataka államban például 150 ezer rúpia értékű paradicsom eltűnését jelentették. A pattanásig feszült helyzetben bármikor zavargások törhetnek ki, és ez nem is túlzás az indiaiakat ismerve.
A hagyma drágulása egyes államokban korábban kampánytéma is volt, és a kormánypárt jelöltjeinek bukásához vezetett.
A paradicsom és a hagyma ára az elmúlt hetek heves esőzései és kánikulája miatt ugrott meg. Mivel a termés egy része megrohadt, az árak a szokásosnál is nagyobb mértékben drágultak, átlagosan a négy és félszeresükre, de egyes üzletek már ötszörös áron adják a portékájukat.
Az élelmiszer-infláció Indiában júniusban 4 százalékra emelkedett éves szinten a májusi 3,3 százalékról Abhishek Gupta, a Bloomberg közgazdásza szerint.
A növekedés hátterében pedig a paradicsom, a hüvelyesek és a rizs árának erőteljes emelkedése áll.
A magas élelmiszerárak a központi bank gazdaságösztönző lépéseit és az infláció kordában tartását is veszélyeztetik. Az ázsiai államban a paradicsom az év hatodik-hetedik hónapjában, valamint október–novemberben rendszerint drágul. A szezonalitás miatt az árak augusztusban állhatnak csökkenő pályára.
A déli és a nyugati államok adják az ország teljes paradicsomtermelésének közel 60 százalékát, ezekről a területekről szezontól függően irányítják át a többlettermést India más területeire.
A szövetségi kormány már a lakosságtól is ötleteket vár a hosszú távú, kiegyensúlyozott élelmiszer-ellátás biztosításához.
A szélsőséges időjárás miatt a gyapottermelés is drámaian visszaesett az ázsiai államban, amelyet nekünk, magyaroknak, a ruhák drágulását okozhatja.
Hét éve nem késett ennyit a monszun Indiában |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.