Az ausztrál borágazat súlyos túlkínálati problémákkal szembesül, amit a kínai vámok, a túltermelés és a világjárvány idején drasztikusan visszaesett export szűk keresztmetszete okoz, s amelynek a megoldása évekbe telhet – írta a Reuters.
Országszerte 859 darab 50 méteres úszómedence megtöltéséhez elegendő bort, azaz több mint kétmilliárd liter nedűt tárolnak a raktárakban. Ez a hatalmas készlet lenyomja az árakat, különösen a kereskedelmi vörösborok esetében
– mondta Pia Piggott, a RaboResearch elemzője.
Az ország legnagyobb kereskedelmi partnerével, Kínával 2020-ban romlottak meg a kapcsolatok, miután Ausztrália magyarázatot és vizsgálatot kért a koronavírus-járvány eredetével kapcsolatban, mire Peking megtorló intézkedésekkel válaszolt – például a borra és az árpára is dömpingellenes vámot vetett ki.
A korlátozások súlyosan érintették a borászokat, a Kínába irányuló export a júniussal zárult 12 hónapban mindössze 8,1 millió ausztrál dollárra (egy ausztrál dollár = 225,7 forint) zsugorodott a 2020 januárjáig tartó 12 hónapban elért 1,2 milliárdos csúcsról, mielőtt a világjárvány kirobbant.
Kína elvesztését szinte lehetetlen ellensúlyozni. Nagy-Britannia, Európa, az Egyesült Államok és Ázsia más részei nem tudják egyik napról a másikra felszívni a borfölösleget
– mondta Lee McLean, az Australian Grape & Wine vezérigazgatója.
A kínaiak, akik hagyományosan lelkes vásárlói az ausztrál nyersanyagoknak, köztük a vasércnek, idén újra nagy tételben vásárolnak szenet és fát délről, s a két ország közötti feszültség enyhült, mióta a balközép Munkáspárt tavaly hatalomra került Ausztráliában.
Az ausztrál árpára kivetett vámok közelmúltbeli eltörlése táplálta a reményt, hogy Kína hamarosan enyhíti az ausztrál borra kivetett ötéves vámokat. Piggott szerint azonban, még ha a vámokat idén el is törlik, és a kínai borfogyasztás helyreáll, az ausztrál borágazatnak legalább két évre lesz szüksége ahhoz, hogy feldolgozza a többletet, mivel a korlátozások balszerencséjükre egybeestek egy kivételesen gazdag szezonnal.
Több mint két évvel a vámtarifa bevezetése után az ausztrál vörös szőlő kereskedelmi ára jócskán lecsökkent, és a túlkínálat problémái továbbra is fennállnak. Ez nem fog csak a kínai export helyreállításával megoldódni
– tette hozzá az elemző.
A Wine Australia júliusi exportjelentése szerint az ausztrál borexport értékben tizedével, 1,87 milliárd dollárra, mennyiségben pedig 1 százalékkal, 621 millió literre csökkent a június végével zárult 12 hónapban. A Treasury Wine Estates, a világ legnagyobb önálló bortermelője pedig tetemes nyereségcsökkenésről számolt be az alacsony eladások miatt.
A válság egyetlen pozitívuma, hogy a minőségi vörösborok sokkal megfizethetőbbé váltak az ausztrálok számára, és emiatt a belföldi fogyasztás növekedésnek indult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.