Az év elején sok globális döntéshozó aggódott amiatt, hogy a kínai gazdaság hirtelen újraindulása olyan mértékben fellendíti a keresletet, hogy az olaj lesz az egész világon tomboló inflációs tűzre. Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ügyvezető igazgatója meg is jegyezte még januárban: mi van akkor, ha az újranyitás miatt gyorsan növekvő Kína kereslete az olaj és a gáz iránt globális inflációs nyomást idéz elő? Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke is.
A termelői árak Kínában (év/év alapon számolva) tavaly október óta csökkennek, a fogyasztói árak júliusban mérséklődtek először. A defláció nem is jöhetett volna rosszabb időben; a befeketők már japán stílusú „fizetésimérleg-recessziót” vizionálnak, s egyre erősödnek a kétségek azzal kapcsolatban, hogy mikor és milyen hatékonysággal látna neki az állam a fiskális élénkítésnek, a „helikopterpénz” szórásának.
Több közgazdász is úgy véli, hogy a csökkenő kínai árak jó hírt jelentenek a világ többi részének, segítenek a jegybankoknak az infláció letörésében. A JPMorgan elemzése szerint az exportárak a második negyedévben 21 százalékkal zuhantak az előző év azonos időszakához viszonyítva; a kínai vállalatok látva a nyugati kereslet lassulását kénytelenek voltak olcsóbban adni termékeiket.
A kínai importárakra gyakorolt erőteljes dezinflációs hatás – amelyet a jüan idei, az amerikai dollárral szembeni meredek árfolyamcsökkenése is felerősített – kedvező a nyitott, és a kínai importtól jobban függő országok, például Latin-Amerika és Délkelet-Ázsia gazdaságai számára.
A JPMorgan azonban megjegyzi, hogy a dezinflációs hatásban nagy szerepe volt annak is, hogy a kínai újranyitás során normalizálódtak az ellátási láncok, csökkent az áruhiány. A probléma azonban az, hogy
a fejlett gazdaságokban a magas infláció fennmaradása a szolgáltatási szektorban jelentkező, ragadós árnyomásnak, a feszes munkaerőpiac által generált keresletnek tudható be
– ez az egyik oka annak, hogy a kínai árcsökkenés valószínűleg nem lesz jelentős dezinflációs hatással a fejlett gazdaságokra.
Vannak azonban más tényezők is. Először is, a defláció Kínában nem általános. A fogyasztói árak júliusban ugyan 0,3 százalékkal mérséklődtek, a volatlilis ármozgású tételeket, például az élelmiszereket és az üzemanyagokat kiszűrő maginfláció viszont 0,8 százalékkal emelkedett. Ráadásul Kínában is folyamatosan emelkedik az újranyitás után a szolgáltatások ára – például az utazási és vendéglátási árak.
Fontos szempont az is, hogy a világgazdaság az elmúlt években jelentősen elmozdult egyfajta protekcionista irányba. Az Egyesült Államok és Európa kereskedelmi hiánya csökkenőben van Kínával szemben; ha a Mennyei Birodalom ismét a dömpingpolitikával próbálkozna (amire a gyenge jüan elvben lehetőséget teremtene), az tovább fokozná a kereskedelempolitikai és a diplomáciai feszültségeket, márpedig ez Kínának nem érdeke. A protekcionizmus az ellátási láncok diverzifikációjával járt, az USA importjában megnőtt Mexikó és Kanada súlya – Kína rovására. Ezzel párhuzamosan látni kell azt is, hogy
az amerikai importon belül a kínai behozatal részaránya viszonylag csekély
– hasonló a helyzet a többi nyugati állammal is. Az inflációs számítások alapjául szolgáló amerikai fogyasztói kosárban például a lakhatás részaránya 30 százalék, de nagy súllyal szerepelnek az indexben az élelmiszer és az egészségügyi kiadások is.
A kínai dezinflációs hatást korlátozza az is, hogy a fejlett nyugaton az államkötvények hozama emelkedett az elmúlt időszakban, a piacon kissé megkésve jöttek rá, hogy a jegybanki kamatok az általuk várnál tovább marad magasan. Az Egyesült Államokban a tartósan erős munkaerőpiac – a bérnövekedés üteme, bár lassul, de közel 4,5 százalékos – felfelé nyomja a szolgáltatások árát. Az amerikai jegybank nem győzi hangsúlyozni, hogy simán benne van a pakliban a további monetáris szigorítás, egy újabb kamatemelés.
A South China Morning Post (SCMP) értékelése szerint a kínai defláció átmeneti, s
költségei messze meghaladják a világ többi része számára mutatkozó előnyöket.
Kínát hiba az 1990-es évek stagflációval (defláció+megtorpanó gazdasági növekedés) küzdő Japánjához hasonlítani, hiszen túl kevés idő telt még el a három évig tartó elszigeteltségből (koronavírus-járvány) való kilépés óta. A Japánnal való összehasonlítás azonban azt mutatja, hogy a sokáig a világ műhelyének tartott ázsiai óriásban mélyen megrendült a nyugati világ bizalma. Különösen veszélyes lélektani hatása lehet ennek egy olyan környezetben, amelyben recessziós félelmek uralkodtak el.
Így nem arra kellene fókuszálni, hogy milyen előnyöket kínál a világ számára egy esetleg a defláció felé sodródó Kína, hanem arra, hogy ennek költségeit, tovaterjedő hatásait az egész pénzügyi világ megérezné – zárja kommentárját az SCMP.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.