BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási adócsalás miatt vádat emeltek egy luxusbank társtulajdonosa ellen

Vádat emeltek Németország egyik legrégebbi és legtekintélyesebb magánbankjának társtulajdonosa ellen. Az ügyészség szerint Christian Olearius több száz millió eurós adócsalásban segédkezett osztalékok kapcsán. Az ügyészek vizsgálják a férfi Olaf Scholz volt német kancellárhoz és Hamburg korábbi polgármesteréhez fűződő kapcsolatait.

Elkezdődött a hamburgi MM Warburg magánbank 81 éves elnökének, Christian Oleariusnak úgynevezett „cum-ex”pere, amiben a férfit azzal vádolják, hogy a bankon keresztül 280 millió euróval károsította meg a német költségvetést. 

Kick-off in Cum-Ex trial against banker Olearius
Christian Olearius, a cum-ex ügyben indított bírósági tárgyalása első napján.
Fotó: Thomas Banneyer/AFP

A cum-ex ügyletekben a befektetők a német adótörvény hibáját használták ki: éveken át úgy machináltak a részvényeikkel, hogy az adóhatóság végül osztalékok után meg nem fizetett adóból térített vissza a számukra. Ilyen ügyletért már több bankárt és ügyvédet elítéltek. A kölni, frankfurti és további városok vádhatóságai már 1500-nál is több embert meggyanúsítottak az ügyben. Ezek egyike Christian Olearius, akinek az esete hétfőn került a bonni kerületi bíróság elé. 

A vád szerint a férfi 2007 és 2011 között másokkal együttműködésben szervezett cum-ex adás-vételeket, amiknek következtében a bank 280 millió eurónyi jogalap nélküli adó-visszatérítést kapott. 

Az ügyészek arról tájékoztatták az öttagú bírói panelt, hogy Olearius rálátott a banki stratégiákra, továbbá az ügyelteket és a bank adóbevallásait személyesen hagyta jóvá. A vád képviselői szerint Olearius tisztában volt azzal, hogy a cum-ex ügyletek csak az adócsalás miatt voltak nyereségesek. A vád szerint Olearius egy ellenőrzés során még félre is vezette az adóhatóságot. 

Ha a minden vádpontban bűnösnek találják, az egykori bankvezért akár 10 év börtönbüntetésre is ítélhetik. Olearius a meghallgatáson nem tett nyilatkozatot, ám korábban tagadta, hogy bármiféle jogsértést követett volna el.

Az ügyészek azt is állítják, hogy a Warburg szándékosan hozott létre befektetési alapokat az adótörvény hibájának kiaknázására. 

Az ügyészség szerint a vezető többször találkozott Olaf Scholzzal, amikor az Hamburg polgármestere volt. Mint az korábban kiderült, a város csak azután kért adó-visszatérítést, miután a szövetségi kormányt azt évekkel később elrendelte tőle. Tehát az is kérdés, hogy a volt polgármesternek és későbbi kancellárnak volt-e köze ahhoz, hogy Hamburg városa önszántából nem igényelt adó-visszatérítést. Scholz tagadja, hogy bármi jogellenest tett volna és állítja, hogy nem emlékszik az Oleariusszal történt találkozói részleteire.

Olearius 2020-ban lemondott a Warburg elnöki posztjáról, majd a BaFin pénzügyi felügyelet nyomására a bank 40 százalékos részesedéséhez kapcsolódó szavazati jogait átadta egy vagyonkezelőnek.

A Warburgot 1798-ban alapították, és Németország egyik legexkluzívabb magánbankja, amely 4 milliárd eurót kezel. A bank közölte, hogy 247 millió eurót visszafizetett az adóhatóságnak, főként Olearius személyes pénzeszközeiből, és nem kívánta kommentálni a tárgyalást. A Warburg szerint 46 millió euró adózás utáni nyereségre tett szert a cum-ex ügyletekből, tavaly viszont már 34,6 millió eurós adózás utáni veszteséget jelentett. A botrány miatt a bank átszervezi a struktúráját – írj a Financial Times. 

Elítélték az évszázad rablásaként elhíresült cum-ex ügy egyik fontos szereplőjét

A cum-ex botrány a magyarországi áfacsalásokhoz hasonlóan az adó visszaigénylésén alapult, a különbség annyi, hogy ebben az ügyben az osztalékadót igényelték vissza olyan részvények tulajdonosai, akik nem is voltak jogosultak osztalékra.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.