Jövő év január 1-jén hat új tagot vesz fel a BRICS, ezzel teljesül Kína vágya, hiszen különösen Peking szorgalmazta, hogy a blokk nagyobb globális súlyt kapjon. Kína mellett eddig Brazília, Oroszország, India és Dél-Afrika volt tagja az alternatív szövetségnek, amelyet olykor a „globális Dél” első számú stratégiai érdekképviseletének is tekintenek. Az esedékes bővítéssel most Argentína, Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is szabad utat kapott a belépéshez.
Ha a világtérképen megnézzük a régi és új tagok földrajzi elhelyezkedését, az első, ami feltűnik, hogy többnyire stratégiailag fontos kereskedelmi hajózási útvonalak mentén helyezkednek el a világ geopolitikailag releváns régióiban – írja a Deutsche Wirtschaftsnachrichten.
Valószínű, hogy a több tucat csatlakozni kívánó ország közül – gazdasági és politikai súlyuk mellett – a geográfiai szempontokat is elemezték, mikor eldöntötték, hogy mely országokkal folytassák a bővítést a közeljövőben. Mint ismert, a partnerséget eredetileg négy ország alapította, Dél-Afrika csupán később csatlakozott, ezzel többesszámba téve az angolul az építkezéshez szükséges téglára hajazó BRIC megnevezést.
Szaúd-Arábia, Irán és az Egyesült Arab Emírségek csatlakozása gyakorlatilag a BRICS-országok beltengerévé teszi a Perzsa-öbölt,
így a globális olaj- és gázkereskedelem legjelentősebb útvonala, amelynek a védelméért idáig az Egyesült Államok kezeskedett, javarészt a bővülő szövetség ellenőrzése alá kerül.
Sőt, az Atlanti- és az Indiai-óceán közötti átjárást lehetővé tévő Vörös-tenger és az annak északi irányból történő megközelítését szolgáló Szuezi-csatorna fölött Egyiptom és Szaúd-Arábia révén szintén ez az együttműködési fórum jut többségi kontrollhoz.
Argentína belépésével pedig Dél-Amerika nagyobb része immár szintén a BRICS+6 felségterületévé válik.
Közelebbről megvizsgálva az is kiderül, hogy a kibővített blokk abszolút energiahatalommá is válik. Egyszerre három öböl menti állam bekapcsolódásával a szövetség a globális olaj- és gázellátás kulcsszereplőjévé lép elő. A világ tíz legnagyobb olajtermelő országa közül hat a jövőben a BRICS tagja lesz, miközben az egyéb nyersanyagok kitermelésében szintén főszerepet játszanak a régi és új tagországok. Elég itt csak Oroszországra, Kínára, a lítiumtermelésben erős Argentínára gondolni.
Brazíliával, Indiával, Kínával, Oroszországgal és Argentínával a legfontosabb gabonatermesztő országok közül is öten ebben a csapatban játszanak majd. Eközben Peking szinte egymaga irányítja a kobalt, a lítium és a ritkaföldfémek globális ellátási láncát.
Végül, de nem utolsósorban az új tagok – bár sok szempontból meglehetősen heterogének – az vitathatatlan, hogy mindannyian óriási gazdasági potenciállal rendelkeznek.
A BRICS+6 azonban egy rendkívül laza együttműködést jelent, ezért kérdés, hogyan tudják majd ezt a potenciált kihasználni.
Ezzel kapcsolatban az Oeconomus elemzése a minap arra jutott, hogy a jövőben a tagállamok nagy része a BRICS-et a Nyugattal fennálló politikai és gazdasági kapcsolataik kiegészítésére és kiegyensúlyozására használja. Tehát Kína kisebbségben marad a törekvésével, hogy a fórumot a nyugati hegemóniával szemben való markáns fellépés platformjává fejlessze.
Ettől függetlenül a BRICS kibővítését a Nyugatnak komolyan kell vennie, mert önmagában az a tény, hogy érdemben felmerült egy új közös deviza bevezetésének a lehetősége, amely a dollár versenytársává válhatna, jelzi a szövetség súlyát. Hiszen arról a dollárról van szó, amelyben jelenleg a globális, határokon átnyúló kereskedelem 85 százalékát bonyolítják le – írta a Global Construction Review portálon Graham Harle, a Gleeds Worldwide globális vezető ingatlan- és építési tanácsadó cég vezérigazgatója.
A közös deviza bevezetésével ugyanis Harle szerint a BRICS szilárd kereskedelmi egységgé válna, és
ebben az esetben a globális GDP egyharmadával és - az EU 467 milliárd dolláros kereskedelmi deficitjéhez képest - 387 milliárd dolláros külkereskedelmi többlettel rendelkezne.
Bár a cégvezér szerint a jelen gazdasági helyzetben a lépés nem aktuális, ám csupán a Nyugat arroganciáját és tudatlanságát árulná el, ha félvállról venné ennek a számára aggasztó fejleménynek az esetleges bekövetkezését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.