Szlovákia gazdasága jövőre 2,7 százalékkal nőhet – közölte csütörtökön Peter Kazimír, a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) elnöke a jegybank középtávú prognózisa ismertetésekor. Ez jónak tűnik az idei, várhatóan 1,5 százalékos növekményhez képest, azonban a korábbi prognózishoz viszonyítva a 2024-es GDP-bővülés 0,6 százalékponttal alacsonyabb.
A lefékeződést Kazimír a rosszabb nemzetközi környezettel, elsősorban a kínai gazdaság nehézségeivel magyarázta. Bár a 12 havi infláció mértéke Szlovákiában már augusztusban 10 százalék alá bukott, azonban éves szinten a nemzeti bank még mindig 10,9 százalékos pénzromlási ütemet vár. Ebből adódóan
idén a reálbérek átlagosan 1,2 százalékkal csökkennek.
Jövőre viszont éves szinten már csak 5,6 százalékos inflációt vár az NBS, 2025-ben pedig 3,5 százalék körülit. Ebből fakadóan 2024-ben újra nőhetnek a reálbérek, akár 2,3 százalékkal is, 2025-ben pedig további 2 százalékkal. A foglalkoztatottság tovább nő, a szlovák viszonylatban alacsonynak számító 2022-es, 6 százalékos munkanélküliségi mutató idén 5,8 százalékra, jövőre 5,2-re, 2025-ben pedig 4,9 százalékra mérséklődhet.
Peter Kazimír szerint Szlovákia ott tart, hogy bizonyos ágazatokban átgondolt munkaerőimportra szorul. A jegybank arra figyelmeztet, hogy idén az államháztartási hiány a GDP-hez viszonyított aránya elérheti az 5,5 százalékot, amire nem volt példa a 2009–2010-es világgazdasági válság óta, ezért a pénzügyi konszolidáció sürgős levezénylésére hívta fel a leendő koalíciós kormány figyelmét.
Egyébként a leköszönő Ódor-kormány éppen szerdán ismertette, hogy milyen takarékossági intézkedésekkel lehetne növelni az állam bevételeit, illetve milyen területeken lehetne lefaragni a kiadásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.