BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A közvélemény ellenzi az EU szigorú fellépését Kína ellen

Az egyre szigorúbb EU-s kereskedelmi korlátozóintézkedések nem nyerték el a tagállamok feltétlen tetszését, sőt, a közvélemény jelentős része ellenzi a keményebb fellépést.

Az Európai Unió Oroszország után Kínával szemben is egyre szigorúbb kereskedelmi korlátozóintézkedéseket vezet be, ezek viszont súlyos fenyegetést jelentenek az EU gazdaságára. Ezeket az intézkedéseket az uniós tagországok több mint kétharmada esetében a közvélemény inkább elutasítja – olvasható a Századvég tanulmányában.

The European Parliament in Strasbourg
Fotó: AFP

Ursula von der Leyen szeptemberi évértékelő beszédében bejelentette, hogy szubvenciós vizsgálatot indít a Kínából érkező elektromos járművekkel szemben. Von der Leyen március óta sürgeti a változást az EU Kína-politikájában, amelyet korábban a szankciók megkerülésével, majd a gazdaságok szétválasztásával, ezúttal pedig a „kockázatmentesítéssel” indokolt. Nemzetközi sajtóértesülések alapján ráadásul Brüsszel már további ágazatokban is korlátozná az EU és Kína közötti gazdasági együttműködést.

A 2022-es évben Kína az unió legjelentősebb importpartnere és harmadik legfontosabb exportpiaca volt (20,8 és 9 százalékos részesedéssel). A fokozódó kereskedelmi konfliktus tehát súlyos következményekkel járhat az Európai Unió gazdaságának egészére, és így a lakosság megélhetésére nézve egyaránt.

A Századvég felmérése szerint 

az európaiak többsége (összesítve 48 százalék) a békés gazdasági együttműködés pártján áll, szerintük az EU-nak nem kellene keményebben fellépnie Kínával szemben.

 

Fotó: Századvég

A szigorúbb Kína-politikát sürgetők aránya 39 százalék volt, és mindössze a tagállamok harmadában haladta meg a szankcióellenesek arányát. A kérdés azonban ezekben az országokban is megosztónak tekinthető: a keményebb fellépést leginkább sürgető Litvániában a lakosság 55 százaléka támogatta és 34 százaléka elutasította a keményebb fellépést.

A legkevésbé szankciópárti tagállam Magyarország.

Itthon a lakosság csaknem négyötöde (79 százaléka) elutasítja a kereskedelmi kapcsolatok korlátozását, a keményebb fellépés támogatottsága pedig mindössze 14 százalék.

Az uniós tagországok több mint felében abszolút többségben vannak azok, akik a békés együttműködés fenntartásával értenek egyet. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.