Három héttel a Hamász terrortámadása után Izrael katonái a Gázai övezetbe léptek a hétvégén. Miután a kormány megígérte a népnek, hogy eltörli a terrorszervezetet a Föld színéről és behívott 360 ezer tartalékost, a közvélemény biztos volt abban, hogy a hadsereg bevonul Gázába és megtisztítja azt a terroristáktól.
Ez azonban csak részben történik a várakozásoknak megfelelően. Az izraeli hadsereg ugyanis csak kisebb csapatokban, éjjelente lép a területre. A beszivárgás már hetekkel korábban megkezdődött, ám akkor csak az elhurcolt és megölt zsidók holttesteit szedték össze, valamint információt gyűjtöttek a nagyobb katonai behatolás megtervezéséhez.
A Hamász módszere a csapdaállítás és a lesből támadás. A szűk arab utcák és a szerteágazó, több száz kilométeres alagutak óriási előnyt adnak a palesztin terroristáknak az érkező izraeli katonákkal szemben. Így az izraelieknek hiába van világszínvonalú technikai felszerelése, azok elhalványulnak a palesztinok hazai terepén.
Pont emiatt
a hadsereg maga is felvette a terroristák harcmodorát, a gerilla-hadviselést.
A gerillaharc majdnem olyan régi, mint maga a háború. A terület adottságait kihasználó, taktikán és kreativitáson alapuló harcmodort hagyományosan a gyengébb, kisebb létszámú, ámde mozgékonyabb és legfőképpen motiváltabb oldal használja hazai terepen a létszámban és technológiailag erősebb oldallal szemben.
Az izraeliek egyidejű, kisebb, puhatolózó behatolásai miatt a Hamász nem tudhatja biztosra, hogy az ellenség hol fog támadni nagyobb létszámmal, ráadásul a hadsereg megismerheti a terrorszervezet technikáit és fellelheti a rejtekhelyeit. Sőt, elérheti azt is, hogy a Hamász a nagyobb létszámú behatolás előtt aktiválja a csapdáit. Tehát az izraeli hadsereg
ezzel a módszerrel összezavarhatja terroristákat, hozzászoktathatja őket a betörésekhez, ezáltal csökkentheti a figyelmüket, a moráljukat és meggyengítheti a védelmüket.
Habár a Hamásznak ismerős az izraeliek technikája, hiszen pont róluk másolták azt, a felkészültsége mégis csökkenni fog a nagyobb betörés előtt. Így az izraeli hadseregnek nagyobb esélye lesz a célja eléréséhez: hazai földön kiiktatni a Hamászt.
A gerillatechnika alkalmazása után várhatóan megindul a támadás harmadik fázisa is, azaz, amikor a hadsereg nagyobb létszámban benyomul a területre. Ezt viszont már nem tudják kis áldozatok árán megvalósítani. A csapatoknak olyan ellenféllel kell harcolniuk, amely nem visel egyenruhát, kinézetre átlagos palesztinnak tűnik. Az izraelieknek házról házra kell járniuk, a rengeteg búvóhely pedig fölényt ad a terroristáknak. Itt pedig a drónok vajmi keveset segíthetnek az izraelieknek. Pont ezért fontos a kezdeti gerillahadviselés.
Összességében tehát a kisebb behatolások elősegíthetik a nagyobb invázió sikerét – írja a The Jerusalem Post.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.