Oroszország a jövő hónapban dönti el, hogy tovább csökkenti-e a kitermelést, vagy fokozza a kibocsátást, de az biztos, hogy az érvényben lévő exportkorlátozások az év végéig érvényben maradnak – jelentette ki szerdán Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes.
Moszkva két ízben vállalta az olajellátás önkéntes visszafogását: áprilisban napi félmillió hordóval kevesebb kitermelését 2024 végéig, augusztusban pedig az export csökkentését napi 300 ezer hordóval; ez utóbbi az év végéig érvényes.
Novak az olajtermelő országok (OPEC+) online miniszteri ülése előtt beszélt. A Reuters négy forrásból megerősített értesülése szerint a tárcavezetők aligha módosítanak a jelenlegi politikán. Ezt erősítette meg a világ legnagyobb olajtermelője, Szaúd-Arábia is szerda délelőtt; képviselője kijelentette, hogy az ország tartja magát az önként vállalt kitermeléscsökkentéshez, ami az év végéig egymillió hordós napi kiesést jelent.
Az orosz termelésről Novak annyit mondott, hogy
a jövő hónapban végeznek piacelemzést, és ennek eredménye alapján döntenek a következő lépésről, a kibocsátás növeléséről vagy további csökkentéséről az áprilisban bejelentetten felül.
A miniszterelnök-helyettes megerősítette, hogy a termelés visszafogásával Oroszország célja támogatni az OPEC+ erőfeszítéseit az olajpiac stabilitásának és egyensúlyának fenntartására. Szeptemberben Vlagyimir Putyin orosz elnök és Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg is egyeztetett telefonon az olajkitermelés csökkentéséről.
A napi ötszázezer hordó a Reuters szerint a teljes orosz olajtermelés 5 százaléka, a hivatalos adatok közlését azonban Moszkva 2024 áprilisáig felfüggesztette. Nyikolaj Sulginov energetikai miniszter mindenesetre a múlt hónapban közölte, hogy az idén 1,5 százalékkal, 527 millió tonnára (napi 10,54 millió hordóra) esik vissza az orosz olajtermelés a 2022-es 535 millió tonnáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.