Az eurózóna gazdasága idén a korábban vártnál lassabban fog növekedni, de valószínűleg elkerüli a technikai recessziót, és jövőre már jelentős fellendülésre lehet számítani – olvasható az Európai Bizottság szerdán közzétett előrejelzésében.
A bizottság a szeptemberben megjósolt 0,8-ről 0,6 százalékra csökkentette az euróövezet 2023-ra vonatkozó növekedési előrejelzését, mivel a magas infláció, az emelkedő alapkamatok és a gyenge külső kereslet a vártnál súlyosabb károkat okoz a blokkban.
A fordulat azonban már az év utolsó három hónapjában is elindulhat: a GDP a július–szeptemberi 0,1 százalékos csökkenés után 0,2 százalékra fog emelkedni negyedéves szinten, amit jövőre 1,2, 2025-ben pedig 1,6 százalékos növekedés fog követni.
A gazdasági tevékenység fokozatosan élénkülni fog , mivel a fogyasztás az erős munkaerőpiac, a tartós bérnövekedés és az infláció folyamatos enyhülésének köszönhetően helyreáll
– közölte a bizottság. Közleményükben kiemelték, hogy a szigorúbb monetáris politika ellenére a beruházások az előrejelzések szerint tovább fognak növekedni, amit a szilárd vállalati mérlegek és a gazdaságélénkítő programok támogatnak.
Az infláció, amelyet az Európai Központi Bank középtávon a 2 százalékos szintre próbál lenyomni, a 2023-ra várt 5,6-ről jövőre 3,2 százalékra fog mérséklődni, majd 2025-ben tovább lassul 2,2 százalékra.
Az euróövezet összesített költségvetési hiánya az idei 3,2 százalékról jövőre a GDP 2,8 százalékára csökken, egy évvel később pedig 2,7 százalékra fog mérséklődni. Franciaország, Olaszország, Szlovákia, Málta és Belgium költségvetési hiánya azonban a bizottság előrejelzése szerint jövőre és 2025-ben is jóval a GDP 4,0 százaléka felett lesz, ami valószínűleg uniós fegyelmi lépéseket tesz szükségessé ezekkel az országokkal szemben.
Az intézmény előrejelzése szerint az euróövezet összesített államadóssága is enyhülni fog: az idei évre várt 90,4-ről jövőre a GDP 89,7 százalékára fog csökkenni, 2025-re pedig már 89,5 százalékra számítanak.
Az Európai Bizottság elismerte: az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést hajtotta végre MagyarországVarga Mihály közölte, hogy az Európai Bizottság szerint a be nem fizetett áfa aránya csökkent Magyarországon 2010 óta. Ez a negyedik legnagyobb mértékű javulás az uniós tagállamok között. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.