Az OPEC+ olajtermelők valószínűleg megállapodnak a jövő év elejére vonatkozó, legalább napi egymillió hordós kitermeléscsökkentésben, amelyet Szaúd-Arábia önkéntes további csökkentésének meghosszabbítása és a többiek kisebb mértékű visszafogása adna össze – közölte két küldött a Reuters hírügynökséggel a csütörtöki virtuális OPEC+-találkozó előtt.
Szaúd-Arábia, Oroszország és az OPEC+ más tagjai a világ kőolajtermelésének több mint 40 százalékát, napi 43 millió hordót hoznak felszínre. A kartell jelenleg napi 5 millió hordónyi csökkentést tart hatályban. A Reutersnek két, a találkozón részt vevő forrás is megerősítette, hogy előzetes megállapodás született a valamivel több, mint egymilliós csökkentésről. Ennek része a szaúdiak július óta érvényben lévő önkéntes – a többiekre nem kötelező erejű – csökkentésének meghosszabbítása, valamint kisebb hozzájárulások a többi tag részéről. Egy harmadik forrás szerint csütörtökön újabb csökkentésről állapodnak meg, számadat megadása nélkül. Az év végén nem csak a szaúdiak – most várhatóan meghosszabbítandó – kitermeléscsökkentése jár le, de az oroszok 300 ezer hordós vállalása is.
Az irányadó Brent nyersolaj határidős jegyzései csütörtökön 1 százalékos emelkedés után 83,95 dolláron álltak, az OPEC+ újabb csökkentésére vonatkozó várakozásoknak köszönhetően harmadik napja emelkednek. A hírügynökségnek korábban nyilatkozó források közölték, hogy
a kartell célja a jövő év első negyedében napi egy-két millió hordóval csökkenteni a kínálatot.
Helima Croft, az RBC Capital Markets elemzője szerint Szaúd-Arábia nem akarja egyedül vállalni a további csökkentéseket.
El tudunk képzelni egy olyan forgatókönyvet, amelyben Oroszország és Szaúd-Arábia 2024 első negyedévéig meghosszabbítja a csökkentést, és ezzel tető alá hoz egy önkéntes kiigazításokra kész koalíciót
– mondta.
A kartell kénytelen visszafogni a kitermelését, ugyanis az árak a szeptember végi 98 dollár közeli szintről csökkentek, és egyre nőnek az aggodalmak azzal kapcsolatban, hogy jövőre lassul a globális gazdaság, így lassul a fekete arany iránti kereslet növekedése. Erre utaló előrejelzést tett közzé novemberben a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) is, amely a globális GDP lassulása mellett az elektromos járműpark bővülését is a keresletcsökkentő tényezők közé sorolta.
A kitermeléscsökkentésről szóló megállapodást valószínűleg igencsak nehéz lehet – lehetett – tető alá hozni, legalábbis erre utal, hogy a csoport elhalasztotta a november 26-ra tervezett ülését. A csúszást az afrikai termelők kvótáival kapcsolatos nézeteltérés váltotta ki, amely kérdés valószínűleg azóta megoldódott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.