Az izraeli–palesztin konfliktus középtávoli megoldása a kétállamiság, másképpen az önálló palesztin ország létrehozása – mondta többek között az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az Egyiptomban lett látogatása során.
Az EB vezetője az egyiptomi elnökkel, Abd el-Fattáh esz-Szíszivel arról tárgyalt szombaton, hogy miként lehetne elkerülni, hogy a Gázai övezet harcai eszkalálódjanak, és más területekre is átterjedjenek. Von der Leyen megítélése szerint ebben kulcsszerep jut Egyiptomnak, amelynek a hangját a régió összes résztvevője nemcsak hallja, hanem meg is hallgatja.
El-Arísban járva az EB elnöke megtekintette a létrehozott humanitárius folyosót, amely az „életet jelenti Gázának”, és az Európai Unió is igyekszik a maximumot kihozni a folyosóból. Hangsúlyozta, hogy az EU a legnagyobb humanitárius adakozó és a legmegbízhatóbb támogató, hiszen az elmúlt egy hónapban
megnégyszerezte a támogatási összegét, amely már 100 millió euró (37,9 milliárd forint) felett jár, ráadásul ehhez jön még a tagállamok által összeadott további 260 millió euró (98,6 milliárd forint).
Pluszban az EU nemcsak a humanitárius folyosó létrehozásában segédkezett, hanem az üzemeltetéshez is hozzájárul, és csak a mai nap során 15 repülőjáratot teljesített az övezetbe.
Von der Leyen kijelentette, hogy a humanitárius segélyek mértékének növekednie kell, ezért tárgyalnak például Ciprussal egy tengeri humanitárius folyosó létrehozásáról, jelenleg ennek a technikai paramétereiről egyeztetnek, s ehhez az EU ugyancsak felkínálta a szakmai tudását. Emellett az egyiptomi segítőkhöz orvosi eszközök is érkeznek az európai tagállamokból, például:
Az Európai Unió hozzájárulásának részletezése után az EB elnöke áttért a politikai vonulatokra.
Ursula von der Leyen kijelentette, hogy egyfelől a humanitárius segítség elengedhetetlen, ugyanakkor muszáj meggátolni azt is, hogy az erőszak kiterjedjen. Ennek érdekében a regionális körútját vasárnap Jordániában folytatja, ahol egyeztetni fog Abdullah királlyal, akinek szintén jelentős stabilitási képességet tulajdonít, és egyezik a véleményük is. Mindeközben az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell is intenzíven tárgyal a régió képviselőivel.
Miközben a ma szükségleteivel foglalkozunk, gondolnunk kell a holnapra is, arra, hogy az izraeliek és a palesztinok miként nyerhetik vissza a reményt. Erre a megoldás a két különálló ország
– mondta Von der Leyen, hozzátéve, hogy ennek létrejöttéhez szélesíteni kell a politikai látókört, továbbá elengedhetetlen hozzá a két nemzet megállapodása. Hozzátette: amikor eljön az idő, az Európai Unió kész támogatni ezt a folyamatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.