Az Európai Unió törvényhozói és az Európai Tanács tárgyalói hosszú vita után előzetes politikai megállapodásra jutottak arról, hogy felülvizsgálják a 27-ek hulladékexportjának szabályozását, és nem szállítanak többé olyan típusú szemetet harmadik országba, ahol azt nem képesek megfelelően feldolgozni. A megállapodást még mind a két testületnek jóvá kell hagynia.
„Bizonyos nem veszélyes hulladékok és azok keverékeinek (...) kivitele csak azokba a nem OECD-országokba engedélyezett, amelyek hozzájárulnak és teljesítik az ilyen hulladékok környezetbarát módon történő kezelésére vonatkozó kritériumokat” – közölte az Európai Parlament, hozzátéve, hogy figyelembe veszik a döntésnél a nemzetközi munkavállalói jogok betartását is.
Az Európai Bizottság 2021-ben javasolta a hulladékszállításra vonatkozó uniós szabályok felülvizsgálatát, hogy megnehezítse a tagállamok számára, hogy szemetüket a szegényebb országokba szállítsák.
Az EU végre felelősséget vállal a műanyag hulladékáért azáltal, hogy megtiltja annak exportját az OECD-n kívüli országokba
– hangsúlyozta a Reuters által idézett nyilatkozatában Pernille Weiss dán törvényhozó. A probléma nagyságát jól érzékelteti, hogy az uniós tagországok csak Kenyában és csak szemétnek szánt műanyag ruhadarabból évente 37 millió darabot dobnak el.
A megállapodás értelmében az uniós országoknak a jogszabály hatályba lépésétől számított két és fél éven belül fel kell hagyniuk a műanyag hulladék szegényebb országokba történő szállításával, közölte a parlament. Szigorítani fogják a legfejlettebb országokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiba irányuló műanyaghulladék-exportra vonatkozó szabályokat is.
Az elmúlt években az uniós hulladékexport mintegy fele irányult OECD-n kívüli országokba,
ahol az EU-énál sokkal lazábbak a hulladékkezelési szabályok – vagyis gyakorlatilag külföldre szállították az EU által termelt szemetet.
A Human Rights Watch (HRW) megvizsgálta, milyen hatással van a szemétexport a helyi közösségekre és munkaerőre. Kiderült, hogy az emberek mindenféle védőfelszerelés nélkül dolgozzák fel az európai szemetet, gyakran mérgező levegőt szívnak be, és a legtöbben bevallásuk szerint gyerekkoruk óta végzik ezt a munkát olyan országokban, ahol kevés gondot fordítanak a környezetvédelmi szabályok betartására, ha vannak egyáltalán ilyenek.
„A hulladékot értékes erőforrásként, nem pedig kidobandó anyagként kell kezelni, ez kulcskérdés annak érdekében, hogy áttérjünk a körforgásos gazdaságra. A mai megállapodás megteremti a szükséges keretet ahhoz, hogy a hulladékot jobban visszanyerjük és másodlagos anyagként újrahasznosítsuk. Ugyanakkor segíteni fog abban is, hogy az általunk exportált hulladék ne legyen káros a környezetre és az emberi egészségre. A mai megállapodás egy újabb fontos lépés az EU zéró szennyezés és klímasemlegesség céljai felé” – hangsúlyozta Teresa Ribera Rodríguez spanyol miniszterelnök-helyettes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.