A bolgár kormánykoalíció úgy döntött, hogy lemond az orosz tranzitgáz ellentmondásos megadóztatásáról, mert javítani akarja a kapcsolatokat a többi uniós tagállammal, és csatlakozni a vízummentes utazást lehetővé tevő schengeni övezethez.
A kabinet októberben jelentette be, hogy megawattóránként 20 levás (10,23 eurós) bulgáriai extraadót vezet be a tranzitgázra. A Bloomberg tudósítása szerint ugyan Szófia még egy fillért sem vasalt be, a döntést Magyarország „ellenséges lépésnek” minősítette, és vizsgálatot követelt az Európai Uniótól.
„Illegálisnak” nevezte a döntést Evangelosz Mütilineosz, a görög Mytilineos konszern elnöke is, és még maga a bolgár elnök is figyelmeztetett, hogy alkotmányellenes, ezért az alkotmánybírósághoz fordult.
Bulgária most módosítja a jogszabályokat az adó visszavonása érdekében, amíg nem talál egy uniós szintű megközelítést – közölte hétfőn Bojko Boriszov és Kiril Petkov volt miniszterelnök, jelenleg az ország két legnagyobb pártjának vezetői a közép- és kelet-európai országok belügyminisztereinek szlovéniai tanácskozása előtt.
Az ülésen a schengeni térség és az illegális migráció elleni küzdelem a téma. Ausztria vasárnap felvetette, hogy részben feloldaná a Bulgária és a Románia csatlakozásával kapcsolatos vétóját, lehetővé téve a nyílt légi hozzáférést azzal a feltétellel, hogy a két ország elfogadja a kiadott menedékkérőket.
„Nem szabad elszalasztanunk ezt a lehetőséget az adó miatt. A jó szomszédi kapcsolatok mindig is legfőbb kiváltságaink közé tartoztak, azok is maradnak” – fogalmazott Boriszov.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy Szófia már évek óta törekszik a schengeni övezethez való csatlakozásra,
de a döntéshez szükség van az EU összes tagországának jóváhagyásához. Hollandia és Ausztria vonakodott a hozzájárulástól a bolgár jogállamisággal és a határellenőrzéssel kapcsolatos problémákra hivatkozva.
Az osztrák javaslatot a bolgár és a román miniszterekkel fogják megvitatni.
„Ez a helyes irányba tett lépés”, de „nem fogadunk el semmilyen különleges feltételt Bulgária számára” – mondta újságíróknak Nikolai Denkov bolgár miniszterelnök.
Magyar szempontból fontos a hír, mert a Bulgárián át vezető Török Áramlaton át érkezik a hosszú távú magyar–orosz gázszerződés keretében érkező gáz döntő része, és a Gazpromnak fizetnie kellett volna utána az extra díjat – bár ezt nem tette meg, és nem is állt szándékában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.