A törökországi Akkuyu Atomerőmű első erőművi blokkja engedélyt kapott a helyi hatóságoktól az üzembe helyezésre. Az orosz Roszatom állami vállalat december 12-én számolt be erről a Telegramon.
„A Török Nukleáris Szabályozóügynökség határozata az Akkuyu Atomerőmű első blokkjának üzembe helyezésére vonatkozó engedély kiadásáról megerősíti, hogy teljesítettük a török jogszabályok, az atomerőművek építésére vonatkozó nemzetközi szabványok összes követelményét, és készen állunk a továbblépésre. Új, fontos és felelősségteljes szakaszba lépünk a projekt életében” – írta Anastasia Zoteeva, az Akkuyu Nuclear vezérigazgatója.
A következő lépés az első erőmű üzemeltetési engedélyének megszerzése lesz, amely lehetővé teszi a nukleáris üzemanyaggal való feltöltést és az indítás előtti ellenőrzési műveletek megkezdését. Az Akkuyu Nuclear szakemberei dolgozzák ki a pályázat benyújtásához szükséges dokumentációt.
Az atomerőmű tavaly augusztusban már a negyedik blokk építésénél tartott, emiatt új gyártóüzem nyílt a telephelyén. Az erőmű teljesítménye kétszer nagyobb lesz, mint Paks II.-é, de a működése hasonló elven, orosz nyomott vizes technológián alapul. Az atomerőmű építéséről 2015-ben született meg a megállapodás. A beruházás 20 milliárd dollárba kerül, a négy nyomott vizes reaktor mindegyikében 1200 megawatt lesz a teljesítmény. Hasonló két blokk épül majd a tervek szerint Pakson is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.