BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább használhatják a koszovói szerbek a dinárt – de ki tudja, meddig

A pristinai kormány engedett a nemzetközi nyomásnak, így a szerb többségű területeken továbbra is használható lesz a dinár. A koszovói szerb lakosság mintegy fele dinárban kapja a nyugdíját, fizetését vagy a szociális támogatást a szerb költségvetésből.

Elhalasztja Észak-Koszovóban a dinár kivezetését a pristinai kormány, mégpedig határozatlan, de rövid időre – írta internetes oldalán a Koha Ditore című koszovói napilap csütörtökön.

Serbian,Money,Dinar,,Pile,Of,Coins,On,Wooden,Table,Clouseup
Serbian money dinar, pile of coins on wooden table clouseup
Fotó: Shutterstock

Még január elején jelentette be a koszovói nemzeti bank, hogy februártól kizárólag euróval lehet fizetni az ország egész területén, minden más pénznem csak a külföldi tranzakciók megvalósítására használható. Mindez borítékolható módon felháborodást keltett a helyi szerbek körében, és Belgrád is reagált, mivel a hozzáférhető adatok szerint a koszovói szerb lakosság mintegy fele dinárban kapja 

  • nyugdíját, 
  • fizetését vagy 
  • a szociális támogatást a szerb költségvetésből. 

Ha a jövőben csak euróval lehetne fizetni Koszovóban, számukra veszteséget jelentene a pénzváltás díja miatt.

A koszovói miniszterelnök, Albin Kurti szerdán kijelentette, hogy 

Koszovóban az euró a hivatalos fizetőeszköz, nem akarják bevezetni az albán leket vagy az évek óta emlegetett koszovói pénznemet, a dardant.

Ezért kizárólag az Európai Unió által is használt pénznem használatára kérik a Koszovóban élőket.

A szerb többségű Észak-Koszovóban viszont mindig is a szerb dinár volt a fő fizetőeszköz, még az 1998–1999-es koszovói háború, valamint Koszovó függetlenségének 2008-as egyoldalú kikiáltása után is. Az ország többi részén előbb a német márka, majd az euró vált hivatalos pénznemmé ebben az időszakban.

A kormányfő egy nappal korábbi határozott kijelentése ellenére Pristina csütörtökön közölte, hogy az észak-koszovói szerbek még rövid ideig használhatják a dinárt – addig, ameddig nem sikerül mindenkinek euróalapú számlát nyitnia.

A döntés hátterében az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Olaszország, Németország és Franciaország áll, amely országok arra kérték a központi bankot és a koszovói kormányt, hogy halassza el a lépést, ezzel is elejét véve a további feszültségeknek.

Belgrád szerint a dinár betiltása újabb lépés afelé, hogy ellehetetlenítsék a koszovói szerbeket, és elűzzék őket szülőföldjükről. A pristinai vezetés viszont azzal indokolta a döntést, hogy a szerb dinár a koszovói központi bank megkerülésével, a szerb intézményrendszeren keresztül jut be Koszovóba, így útja teljesen követhetetlen, akár illegális tevékenységre is fordítható. Koszovó szerint a tavaly szeptemberben Banjska közelében a rendőrökre támadókat is így pénzelték.

Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.