BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
A labourer works inside an iron factory in Mumbai, India on 23 September 2019. (Photo by Himanshu Bhatt/NurPhoto) (Photo by Himanshu Bhatt / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Visszanyal a fagyi - Az EU hátrányára válhat az üvegházhatású gázok miatti vámfizetési kötelezettség

A jogszabály betehet az ázsiai fejlődő országok gazdaságának. Várhatóan az üvegházhatású gázok kibocsátása százalékosan kisebb mértékben csökkenne, mint az EU globális importja az Ázsiai Fejlesztési Bank szerint.

Az Európai Unió megvámolná azokat az importárukat, amelyek gyártása környezetszennyező módon, üvegházhatású gázok nagymértékű kibocsátásával járt. Az integráció ezt a szén-dioxid-kibocsátási határkiigazítási mechanizmus (CBAM) keretében tenné meg.

Az Európai Unió vámot vetne ki arra az importárukra, amelyek előállításához nagy mennyiségű üvegházhatású gázt bocsátottak ki.
A labourer works inside an iron factory in Mumbai, India on 23 September 2019. (Photo by Himanshu Bhatt/NurPhoto) (Photo by Himanshu Bhatt / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Az Európai Unió vámot vetne ki arra az importárura, amelynek előállításához nagy mennyiségű üvegházhatású gázt bocsátottak ki.
Fotó: Himanshu Bhatt / NurPhoto / AFP

Az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) hétfőn közzétett jelentése szerint a lépésnek nem sok értelme lenne: egyfelől árthat az ázsiai gazdaságoknak, másfelől nem csökkentené érdemben a környezetszennyezést.  

Mi a CBAM?

Az Európai Unió a mechanizmust azért vezette be, hogy az EU-ba érkező termékekért valaki mindenképpen megfizesse azok karbonlábnyomát, továbbá hogy ösztönözze az ipar zöldítését a harmadik országokban. A rendszer 2023 és 2026 között átmeneti szakaszát éli, a teljes életbe léptetésétől pedig fokozatosan kivezetik az EU kibocsátáskereskedelmi (szén-dioxid-kvóta) rendszerét (ETS) – írja az Európai Bizottság.

A rendszer egyik célja a versenyfeltételek kiegyenlítése azaz, hogy az unión kívüli beszállítók is ugyanakkora árat fizessenek az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt, mint a blokkon belüliek. A CBAM másik célja, hogy a nem uniós gazdaságokat szigorúbb klímapolitikára ösztönözze, ugyanis ha az exportálók bizonyítani tudják, hogy a karbonkibocsátást már megfizettették, akkor az unió csökkenti a kivetett adót – írja a Reuters.

Az üvegházhatású gázok miatt kivetett vám csökkentheti az unióba érkező termékek mennyiségét

Az Ázsiai Fejlesztési Bank modellezése szerint

a CBAM kevesebb mint 0,2 százalékkal csökkentené a globális karbonkibocsátást. A díjak miatt ugyanakkor 0,4 százalékkal csökkenhet az EU-ba irányuló globális export, Ázsiából pedig mintegy 1,1 százalékkal érkezhet kevesebb áru.

Az intézet jelentése szerint különösen Nyugat- és Délnyugat-Ázsiából, például Indiából csökkenhet az árubehozatal. A szén-dioxid-kibocsátás kismértékű csökkenését azonban gyorsan ellensúlyozná a termelés folyamatos növekedése a térségben. 

Éppen ezért a kibocsátást csökkentő technológiák megosztása hatékonyabb lenne az adókivetésnél.

Foster-McGregor, az ADB közgazdásza szerint a CBAM 2030-ig mintegy 14 milliárd euró bevételt hozhat az uniónak, amiből segíthetnék a fejlődő országok klímapolitikájának finanszírozását.

India már tárgyalt arról, hogy exportadót vet ki azokra a termékekre, amelyekre a CBAM miatt az unió úgyis vámot fizettetne. Kína pedig kiterjeszti a kibocsátáskereskedelmi rendszerét egyes exportágazatokra.

Mindkét ország kritikus az unió mechanizmusával kapcsolatban, Kína figyelmeztette is az integrációt, hogy az éghajlatot ne használja ürügyként kereskedelmi protekcionizmusra.

A karbonvámrendszer még nem éles, de már bírsággal fenyeget

A bevezető fázisával Magyarországon már tavaly októberben életbe lépett karbonvámrendszer az uniós vállalkozásokkal azonos versenypozícióba kényszeríti a harmadik országok azon piaci szereplőit, amelyek az EU-ban előírtnál lazább környezetvédelmi szabályok szerint működnek. A karbonvámrendszer célja azonban ennél sokkal szélesebb körű.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.