Naponta több mint negyedmillió hordó nyersolaj érkezik majd a jövő hónapban Indiába az Egyesült Államokból. Ez több mint egy éve a legnagyobb mennyiség, és azt mutatja, hogy a szankciók miatt India kezd elfordulni az orosz olajtól és diverzifikálni a forrásait.
India a világ harmadik legnagyobb olajimportőre és -fogyasztója, és a tengeren szállított orosz olaj legnagyobb vásárlója – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters. A legújabb, a múlt hónapban a Szovkomflot állami hajózási társaságra és 14 olajtankerre kivetett amerikai büntetőintézkedések azonban kezdik komolyan fenyegetni az orosz exportot.
A világ legnagyobb finomítókomplexumát üzemeltető Reliance Industries már nem fog a Szovkomflot hajói által szállított orosz olajat vásárolni – tudta meg több forrásból a hírügynökség. Más indiai finomítók is ugyanezt tervezik, ami negatív hatással lehet az orosz olajimportra, és
szűkítheti Moszkva legfontosabb exportcikkének vásárlói körét.
A Kpler hajóforgalmi adatai szerint összesen 7,6 millió hordónyi amerikai olaj tart három hatalmas, Suezmax osztályú tankeren India felé. A hajókat több cég bérelte ki, például a Reliance Industries, a svájci székhelyű holland Vitol, a norvég Equinor és a dél-koreai Sinokor.
Az olaj világpiaci ára egyébként nem mozgott kedden a hétfői drágulás után, a befektetők nem aggódnak egyértelműen amiatt, hogy az ukrán támadások következtében szűkül az orosz finomítókapacitás. A Brent ára májusi szállításra 12 centtel, hordónként 86,63 dollárra, az Egyesült Államokban irányadó West Texas Intermediate-é (WTI) nyolc centtel, 81,87 dollárra csökkent dél körül. (Egy dollár 365 forint.)
Előbbi 1,5, utóbbi 1,6 százalékkal drágult hétfőn, miután az orosz kormány utasította a vállalatokat, hogy a második negyedévben csökkentsék a kitermelést, hogy júniusra elérjék az OPEC+ csoportnak tett ígéretüket, a napi 9 millió hordós célt.
A világ három legnagyobb olajtermelőjénél és az egyik legnagyobb olajszármazék-exportőrénél a Goldman Sachs elemzői szerint mintegy napi 900 ezer hordónyi
finomítói kapacitás esett ki az ukrán támadások miatt valószínűleg hetekre, sőt egyes esetekben véglegesen.
Egy szombati ukrán dróntámadás után a Rosznyeft leállította a Szamara városában lévő Kujbisev finomítójának egyik, napi 70 ezer tonna feldolgozására képes egységét.
Azt még nem lehet felmérni, milyen hatással lesznek a támadások és az orosz kitermelés visszafogása. A lassan az orosz olajtermelés ötödét veszélyeztető támadássorozat nem csak Moszkvát zavarja. Az Egyesült Államok is nyomást gyakorol miatta Ukrajnára, mivel Washington szerint elszabadíthatja az energiaárakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.