A bíróság elé benyújtott iratok szerint majdnem egymillió dollárba kerül az amerikai kormányzatnak, vagyis az adófizetőknek annak a szuperjachtnak a fenntartása, amelyet 2022-ben foglaltak le, és amelynek állítólag a szankcionált orosz milliárdos, Szulejmán Kerimov a tulajdonosa.
Az amerikai igazságügyi minisztérium engedélyt próbál szerezni a 348 láb (106 méter) hosszú Amadea eladására. A szuperjacht értéke 230 millió dollár, és túlságosan drága a fenntartása és a legénység fizetése – havi 922 ezer dollár. (Egy dollár 362,7 forint.) Az ügyész beadványa szerint ezt a költséget nullára lehetne redukálni az eladással.
Az Amadea a kaliforniai San Diegóban van szárazdokkban, és havi hatszázezer dollár a működési költsége; ebből 360 ezer dollár a legénység bére, 75 ezer dollár az üzemanyagköltség, 165 ezer dollár a karbantartás, szemétszállítás, élelmiszer és egyebek. Ehhez jön még havi 144 ezer dollár a biztosításra, valamint 178 ezer dollár a kikötői kiadásokra – számolt be a CNBC.
Ráadásul a hajó tulajdonjoga is vitatott,
Eduard Hudajnatov, a Rosznyefty volt vezérigazgatója állítja, hogy az övé, és harcol a visszaszerzéséért; ellene nem vezettek be szankciókat.
Az Amadea körüli csata és a kormányzati költségek jól mutatják, hogy milyen pénzügyi és jogi kihívásokkal jár az ukrajnai háború miatt orosz oligarchák befagyasztott vagyonának elkobzása és eladása – az orosz állami vagyoné pedig még ennél is nehezebb lenne, bár erre törekszik az Európai Unió és az Egyesült Államok is.
A lépést elsősorban Washington erőlteti, Európa fél az orosz reakciótól, nem ok nélkül, mert már készen van Moszkvában a lista a válaszképpen elkobozandó nyugati vagyonról. Az orosz vagyon elkobzásának vannak kötvénypiaci aggályai is.
Az oligarchák esetében majdnem két éve tartanak a perek. A brit és amerikai állampolgársággal rendelkező Jevgenyij Svidler londoni bíróságon támadta meg a magánrepülőgépei lefoglalását, Szergej Naumenko ingatlanfejlesztő pedig a jacthjáét. Az Amadea bírósági kálváriája 2022 áprilisában kezdődött, amikor Fidzsi amerikai kérésre lefoglalta.
Hudajnatov ügyvédjei szerint az elsietett eladás csökkentené az árat, a fenntartási költségek pedig eltörpülnek a hajó értéke mellett. Ő azonban ezeket egészen addig nem hajlandó fizetni, amíg az amerikai kormány az elkobzással és eladással próbálkozik,
megtéríti viszont a költségeket, amint visszakapja a jachtot.
Ráadásul hiába adnák el esetleg gyorsan az Amadeát, az ára akkor sem kerülne automatikusan a kormánykasszába, azt el kellene különíteni egészen addig, amíg nem zárul le a per, az pedig még eltarthat egy ideig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.