Az Európai Uniónak hosszú távú hozzáférést kell biztosítania piacához az ukrán élelmiszergyártók számára ahelyett, hogy mindig csak egy évre hosszabbítják meg az engedélyeket, és így a döntés a politikai helyzet kegyelmére van bízva, sürgette egy magas rangú kijevi illetékes hétfőn.
Ukrajna azt akarja, hogy véglegesen feloldják a vámokat és a kvótákat az uniós exportra, vagy legalábbis hosszabbítsák meg három évre azok jelenlegi felfüggesztését – jelentette ki Markijan Dmitrasevics agrárminiszter-helyettes.
„A tervezéshez valami megfelelőbbre van szükségünk” – nyilatkozta a Reutersnek brüsszeli látogatásán. „Sok erőforrás megy ezekre a tárgyalásokra minden évben. Aztán érkeznek az újabb követelések, újabb tiltakozások az EU-ba és a tagállamokban” – utalt az utóbbi idők gazdatüntetéseire, amelyek végigsöpörtek Európán Németországtól kezdve Belgiumon és Lengyelországon keresztül Spanyolországig.
Az Európai Bizottság 2022-ben függesztette fel az ukrán agrárimportra kivetett vámokat és kvótákat, és az intézkedés további meghosszabbítását javasolta 2025 júniusáig. Brüsszel azonban keresi annak a módját, hogy megkönnyítse a keleti uniós tagállamok számára az ukrán mezőgazdasági termékek importjának korlátozását, és „vészféket” javasol olyan kényes termékek esetében, mint a csirke, tojás és cukor – ez azonban a magyar és európai termelők szerint is elfogadhatatlan.
Bár az uniós kormányok többsége támogatja a bizottság javaslatát, a brit hírügynökség szerint kérdéses, hogyan reagál az Európai Parlament. Egy illetékes bizottság csütörtökön szavaz a javaslatról, és várhatóan jelentős számú módosítást nyújtanak be hozzá, többek között azon termékek listájának kibővítéséről, amelyekre a „vészfék” vonatkozik. Emellett akkor vetnének ki importvámokat, ha a behozatal meghaladja a 2021-est, vagyis az orosz invázió előttit; a bizottság a 2022-es és 2023-as importhoz viszonyítana.
„Ez számunkra nem fog működni” – jelentette ki Dmitrasevics, aki szerint az ukrán agrártermékek nem okoznak kárt az uniós piacnak. Emlékeztetett, hogy
az ukrán cukor csak az uniós fogyasztás 3 százalékát teszi ki,
és a kiskereskedelmi árak még mindig meghaladják a háború előttit.
Hozzátette, hogy Románia például külön kérte Ukrajnától a cukorimportot, és Magyarországnak, amely betiltotta, szintén szüksége volt ukrán importra az árak kiegyensúlyozása végett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.