Megnyugodhatnak a francia konyakgyártók: Hszi Csin-ping kínai elnök egyórás párizsi tárgyalásukon elárulta vendéglátójának, Emmanuel Macronnak, hogy nem akar előzetes büntetővámokat kivetni az európai brandykre, köztük a híres francia italra.
Peking az év elején indított dömpingellenes vizsgálatot az európai brandy ügyében az alkoholos italokat gyártók szövetségének panaszára. Félő volt, hogy emiatt a konyakkal ugyanaz történik majd, mint az ausztrál borral, amelyre Peking a két ország között kirobbant kereskedelmi háború keretében 218,4 százalékos importvámot vetett ki. Emiatt az ausztrálok a saját borukba fulladtak, a 2019-ben még 1,1, milliárd dollár értékű kínai exportjuk gyakorlatilag nullára zuhant vissza.
Bár hasonló vámok kivetése az európai brandyre a legrosszabb forgatókönyv lenne, elemzők már számolgatják, mit jelentene az olyan nagy francia konyakgyártók számára, mint a Pernod Ricard vagy a Rémy Cointreau.
Ágazati szakértők szerint a lépés az egész délnyugat-franciaországi Cognac régió jövőjét veszélyeztetné.
Macron köszönetet mondott Hszinek „a francia konyakra vonatkozó ideiglenes intézkedésekkel kapcsolatos nyitottságáért és azért, hogy nem kívánja azokat alkalmazni”. Erről maga a francia elnök számolt be a találkozó után tartott közös sajtótájékoztatójukon az Elysée-palotában.
Francia diplomáciai források elárulták a Reutersnek, hogy Kína nem vet ki adót és vámot a francia konyakra, amíg le nem zárul a dömpingellenes vizsgálat.
Az még kérdés, mit lép Peking a vizsgálat lezárulta után, mindenesetre Macron megtett minden tőle telhetőt, hogy meggyőzze a kínai elnököt: Victor Hugo két könyve, a Les Contemplations című versgyűjtemény XIX. századi kiadása és a A párizsi Notre-Dame kínai fordítása mellett konyakot is ajándékozott Hszinek: egy palack Henessyt és a Rémy Martin 3599 euróba (1,4 millió forintba) kerülő XIII. Lajos konyakját
Tudom, hogy nagyon szereti Victor Hugót, gyakran tisztelgett előtte
– mondta Macron Hszinek a BFMTV tudósítása szerint. Az nem derült ki, hogy a kínai elnök a konyakot is szereti-e.
Macron a hétfő este rendezett francia–kínai üzleti csúcstalálkozón azt is kiemelte, hogy
Franciaország szívesen venne kínai befektetéseket többek között az elektromos autók és akkumulátorok gyártásában
– de ismét hangsúlyozta kiegyensúlyozott kétoldalú kereskedelem fontosságát.
A Politico ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke részt vett Macron és Hszi találkozóján, is megismételte, hogy a kínai „túltermelés” „fenntarthatatlan egyensúlytalansághoz” vezetett bizonyos területeken, például az elektromos autók gyártásában.
A két elnök ma a feleségével együtt a Pireneusokba látogat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.