BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Élesen bírálta Emmanuel Macron döntését Nicolas Sarkozy

„Hatalmas kockázat az ország és a köztársasági elnök számára” az előrehozott választás – közölte Nicolas Sarkozy.

Nicolas Sarkozy volt francia államfő (2007–2012) élesen bírálta vasárnap az előhozott nemzetgyűlési választás kiírását, amely szerinte „hatalmas kockázat az ország és a köztársasági elnök számára”. Emmanuel Macron államfő pártjának a múlt vasárnapi európai választáson elszenvedett veresége után írt ki kétfordulós előrehozott parlamenti választást június 30-ra és július 7-re. Ezeknek a felmérések szerint a legnagyobb esélyese a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés (RN).

Nicolas Sarkozy / Fotó: AFP

Nicolas Sarkozy a Le Journal du dimanche című hetilapban megjelent interjúban furcsának nevezte Emmanuel Macron azon döntését, hogy az európai parlamenti választás után azonnal visszaküldi az állampolgárokat az urnákhoz. „Nagyobb a veszélye annak, hogy megerősítik a haragjukat, mint annak, hogy megtagadják” – vélte a volt államfő.

A nemzetgyűlés feloszlatása „hatalmas kockázat a már most is széttöredezett ország számára, mert olyan káoszba taszíthatja, amelyből nagyon nehezen fog kikászálódni. És kockázatos az elnöknek is, akinek még három éve hátravan a mandátumából, és akitől szívesebben láttam volna, hogy a három évet arra használja, hogy elérje, amit a franciák akarnak” – mondta Nicolas Sarkozy.

Most, hogy a feloszlatás eldőlt, az elnöknek nemcsak azt kell elmagyaráznia, hogy miért döntött így, hanem azt is ki kell fejtenie, hogy mit értett meg a francia nép üzenetéből, és világosan meg kell mondania, hogy mit akar tenni. Minden más stratégia összefüggéstelen

– mondta az exelnök.

Nicolas Sarkozy szerint „nagy hiba lenne úgy küzdeni a Nemzeti Tömörülés ellen, mintha az nem változott volna”. Az exelnök úgy látja, hogy „az RN gazdasági döntéseinek érvényessége sokkal fontosabb szempont, mint az a teljesen hamis problémafelvetés, hogy a köztársasági közösséghez tartoznak-e, vagy sem”. Az RN megerősödésével szembeni fellépés „nem a vele való ijesztgetésben rejlik” – véli Nicolas Sarkozy.

A volt államfő bírálta saját pártja, a jobbközép Köztársaságiak vezetőjének, Éric Ciottinak a döntését is, amellyel elfogadta Marine Le Pen ajánlatát a két párt közötti választási szövetségre. A pártelnök egyébként egyedül maradt az álláspontjával, és a vezetőség kizárta őt a pártból.

„Hibázott, amikor lezárt egy vitát, mielőtt annak esélye lett volna kibontakozni (…) A vezetőség elé kellett volna vinnie (a kérdést), és javasolnia, hogy a párttagok rövid időn belül elektronikusan szavazzanak. (…) Ez nem lett volna a demokrácia megtagadása” – mondta Nicolas Sarkozy. A volt elnök kijelentette, hogy a lényeget tekintve nem támogatja a szövetséget a pártja és az RN között, miután a hagyományos jobboldal „olyan gyenge, hogy inkább beolvadásról van szó”. „Az RN helyettesének lenni nem ambíció, hanem a lemondás beismerése” – vélekedett.

„A Nemzeti Tömörüléshez való csatlakozás ma azt jelenti, hogy egy 28 éves fiatalember (Jordan Bardella, az RN miniszterelnök-jelöltje) útjába állsz, aki ha sikerrel jár, nem adja át a helyet, ha pedig elbukik, magával ránt” – hangsúlyozta Nicolas Sarkozy. Szerinte Jordan Bardella „soha nem volt olyan helyzetben, hogy bármit is irányíthasson”. „Vezetheti-e valaki Franciaországot ilyen fiatalon és ennyire tapasztalatlanul? Ezt a tényt minden franciának mérlegelnie kell” – tette hozzá.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.