BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Cotton in Bahia

Brazília megmentette a ruhaipart

Az alacsony kukoricaárak arra késztették a latin-amerikai ország farmereit, hogy gyapotot ültessenek, Brazília az elmúlt évtizedben folyamatosan növelte gyapottermesztési területét.

Brazília megelőzte az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gyapotexportőreként. A dél-amerikai ország 12,4 millió bálát exportált a 2023–24-es betakarítási szezonban, szemben az Egyesült Államokból származó 11,8 millió bálával. Ausztrália a világ harmadik legnagyobb szállítója lett 5,8 millió bála kivitelével.

Fotó: AFP

Brazília az elmúlt évtizedben folyamatosan növelte gyapottermesztési területét, a 2023–2024-es szezonra 1,87 millió hektárnyi területet vetett be, ami éves szinten 13 százalékos növekedésnek számít. Az alacsony kukoricaárak ugyanis arra késztették a latin-amerikai ország farmereit, hogy gyapotot ültessenek.

Ugyan Kína és India a világ legnagyobb gyapottermelői, de ők az alapanyagot főként saját textiliparuk számára szánják. Brazília az elmúlt években mezőgazdasági nagyhatalommá vált. Dél-Amerika legnagyobb állama a szójabab, a narancslé, a cukor és a kávé legnagyobb exportőre lett, tavaly pedig megelőzte az Egyesült Államokat a kukorica legnagyobb szállítójaként.

Olcsóbb lett a pamut

A gyapot melegkedvelő egynyári növény, termését horgászati eszközök, papír, kávészűrők és ruházati termékek előállítására használják. Brazília növekvő termelése bőven ellensúlyozta az Egyesült Államokban az egymást követő évek aszályos időjárásának hatását: 2022-ben a texasi farmerek hónapokig tartó forró, száraz időjárással  néztek szembe, emiatt 6 millió hektárnyi termés ment veszendőbe.

Az FT emlékeztet rá, hogy ez két éve a világpiaci árak megugrásával járt, de azóta fokozatosan csökken az árfolyam: a gyapot határidős jegyzése július elején fontonként 0,69 dollár alá esett a New York-i börzén, ez 2020 októbere óta a legalacsonyabb szintnek számít, és kevesebb mint fele a 2022 májusában elért tízéves csúcsnak. A kurzus jelenleg 0,69 és 0,71 dollár között mozog.

Az amerikai termelés még nem tért magához: a gazdák a csökkenő árakkal szembesülnek, miközben a drágább műtrágya miatt egyre nő a termelési költség. 

Az erősödő verseny a dél-amerikai farmerekkel és a klímaváltozás szintén nem segíti az észak-amerikai termelőket, nagy kérdés, hogy a jövőben hogyan alakul az Egyesült Államok gyapottermesztése. 

Az mindenesetre a fogyasztók szempontjából pozitív fejlemény, hogy Brazília pótolja a hiányt, mivel így elkerülhető a nagyobb drágulás.

Egyre menőbb használt ruhát vásárolni, nem véletlenül

Egyre többen vásárolnak használt ruhákat és cipőket az új holmik mellé. A Vatera friss statisztikája szerint a sportruhák, a luxusmárkák és a molettekre való termékek a legkeresettebbek. Az eladott ruhák háromnegyede felnőttméret, női lábbelikből pedig kétszer annyit értékesítenek az online piactéren, mint férficipőkből. Mindeközben nemzetközi kutatások szerint a használt ruha piaca háromszor olyan gyorsan nő, mint az újé.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.