Bár azt hinnénk, hogy főnöknek lenni könnyű, sok területen nincs így. Egy friss kutatásból kiderült, mely országokban és városokban élnek a leghosszabb ideje hivatalban lévő cégvezetők. A tanulmányhoz 100 ezer cégvezető önéletrajzát vizsgálták meg a BusinessFinancing elemzői – írta az Euronews.
A lista első húsz helyére hét európai város is befért, mindjárt az élen a görög Szaloniki található. A BusinessFinancing elemzése szerint a város cégvezetői átlagosan 9,5 évet töltenek el a posztjukon.
Az mindenképpen kijelenthető, hogy az utóbbi jó néhány év nem éppen a görög gazdaság sikereitől volt hangos, így talán meglepőnek tűnhet ez az első helyezés, de a 2008-es globális válság által alaposan megtépázott ország már egy ideje kezd magára találni és ha nem is öles léptekkel, de szépen halad a növekedés útján.
Szaloniki egy fejlődő, bővülő technológiai és üzleti központtá nőtte ki magát, amely vonzó célpont mind a cégek, mind a befektetők számára.
A legmenőbb és legismertebb Szalonikiben működő startupok közé tartozik a bútorokkal és lakberendezési cikkekkel kereskedő Pakketo, a fenntartható bányászatban utazó EcoRescources és a Web3-as technológiai megoldásokat fejlesztő Mysten Labs. A városban az olyan nemzetközi techóriások is stabilan képviseltetik magukat befektetőként, mint a Google, az Amazon vagy a Microsoft.
A lista harmadik helyét a 181 ezer fős népességű Braga foglalja el, az ott dolgozó cégvezetők átlagban 9,2 évet húznak le a munkakörükben. Az észak-portugáliai város jelentős gazdasági központtá emelkedett, és azok a cégek is előszeretettel választják székhelyüknek, amelyek a fővároson, Lisszabonon kívül próbálnak érvényesülni.
Egy az Európai Bizottság által megrendelt 2023-as tanulmány szerint, amely az európai városok élhetőségét vizsgálta, Braga egészen kiválóan szerepelt: a megkérdezettek 98 százaléka úgy nyilatkozott, hogy szeret ott élni. Ez alapján nem csoda, hogy a városba irányuló turizmus is fellendült az elmúlt években, és az ingatlanpiac is virágzik.
A lista ötödik helyére a németországi Chemnitz „futott be”, bizony az Érchegység északi lábánál fekvő szász városban sem nagy divat cserélgetni a vezérigazgatókat: az ottani fejesek átlagban 8,7 évet töltenek el a főnöki bőrfoteljeikbe süppedve.
Mindössze egy tizeddel marad el Chemnitztől, így hatodik a listán az angliai Hereford. A walesi határ közelében elhelyezkedő bő 50 ezres lakosságú település a környék egyik fontos vasúti csomópontjának számít, az ott tevékenykedő cégvezetők átlagos hivatali ideje 8,6 év.
Az ugyancsak az Egyesült Királyságban található Southend-on-Sea és Stirling városok a 11. és 18. pozíciót foglalják el a listán, az ott működő vállalatok vezérigazgatói átlagban 7,5 illetve 7,3 évet dolgoznak egy cégnél.
Az Investors’ Chronicle adatai szerint az FTSE-100 tőzsdeindexben szereplő cégek 70 százalékáról mondható el, hogy a jelenlegi vezérigazgatók a vállalaton belülről „nőtték ki magukat”, fokozatosan feljebb lépdelve a ranglétrán, ami szintén jól mutatja az állandóságra és stabilitásra való törekvést.
A lista huszadik helyét még éppen elcsípte Olaszország Toszkána régiójának székhelye, náluk a vezérigazgatói hivatali idő mediánja 7,1 év volt.
Európán kívül a BusinessFinancing tanulmánya alapján a leghosszabb ideig hivatalban lévő vezérigazgatókkal rendelkező országok a következők: Libanon, átlagosan 8,5 éves vezérigazgatói hivatali idővel, Türkmenisztán, 7,9 év medián vezérigazgatói hivatali idővel, valamint Kína, ott a vezérigazgatók átlagos hivatali ideje 6,8 év.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.