A Nemzetközi Valutaalap (IMF) missziója csütörtökön megkezdte újabb szerbiai vizsgálódását. Az IMF-küldöttség valójában a 2022-ben jóváhagyott készenléti hitelmegállapodás negyedik, egyben utolsó felülvizsgálata keretében vizsgálódik október 15-ig. Elsőként Sinisa Mali pénzügyminiszter, a kormány alelnöke tárgyalt a delegátussal.
Donald McGettigan, az IMF küldöttségének vezetője szerint a makrogazdasági mutatószámok kifogástalanok. Kiemelte: az eladósodottságra és a foglalkoztatottságra vonatkozó adatok is kielégítők, megvan a pénzügyi stabilitás a költségvetésben. A szerb jegybank és a kormányzat képviselőivel folytatott tárgyalásokon megerősítették, hogy az összes korábban kitűzött célt sikerült teljesíteni.
A szerkezeti átalakítások is jól haladnak, emellett a nagyvállalatok reformja is folyamatban van
– állapította meg.
Az IMF képviselői azt is kiemelték, hogy Szerbia gazdasága növekedési pályán van, az infláció pedig csökken. Az is előny, hogy az ország kivételes földrajzi helyzetének köszönhetően vonzó a külföldi befektetők számára is. A pénzügyminiszter kiemelte, hogy európai viszonylatban – az első fél évben – a szerb gazdaság produkálta a második leggyorsabb növekedést.
Aleksandar Vucic államfő is tárgyalt az IMF képviselőivel. Hangsúlyozta: Szerbia számára nagy jelentőségű az IMF jelenléte, ami a közvetlen külföldi beruházások további erőteljes bevonzását is serkentheti.
Ugyanakkor arról beszélt, nehéz tárgyalások elé néznek, ugyanis a valutaalap képviselői egyes kérdésekben merev álláspontot tanúsítanak. A költségvetési deficit kikötésük szerint GDP-arányosan nem haladhatja meg a 3 százalékot.
Vucic abban bízik,
sikerül a szigort enyhíteni, és engedélyezik az ennél valamivel nagyobb deficitet a jövő évi állami büdzsé esetében.
Az elnök rámutatott, hogy az IMF 2011-ben úgymond „távozott” országából, de 2014-ben ő maga helyezkedett arra az álláspontra, hogy szükség van az együttműködésre.
Az IMF küldöttsége Szerbiában várhatóan az Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027 elnevezésű, átfogó fejlesztési programhoz kapcsolódó beruházási tervek keretében megvalósuló projektek esetleges finanszírozásáról is tárgyalnak.
Ahogy azt a Világgazdaság is megírta, 2022 decemberében az IMF 2,4 milliárd eurós készenlétihitel-megállapodást kötött Szerbiával, ami most fog lejárni.
képviselői is egyetértettek abban, hogy a világgazdaság egy válságokkal fenyegető időszakában van, ami jelentős kockázatokat rejt magában, ami miatt óvatosan kell tervezni a monetáris és a fiskális politika területén egyaránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.