Az S&P Global „A+”-ról „A”-ra rontotta Izrael hosszú távú besorolását, arra hivatkozva, hogy a közel-keleti konfliktus eszkalálódása kockázatot jelent az ország gazdaságára és államháztartására. A hitelminősítő idén másodszor csökkentette a zsidó állam osztályzatát.
Az S&P szerint a gázai katonai tevékenység és az Izrael északi határán folyó harcok kiéleződése – beleértve a Libanonba való szárazföldi behatolást is – jövőre is folytatódhat. A nagyobb biztonsági fenyegetések visszafogják a fogyasztói és befektetői bizalmat, míg a turizmus, az építőipar és a mezőgazdaság továbbra is érintett marad.
Egy szélesebb körű libanoni szárazföldi művelet, amely a tartalékosok behívását igényli, szintén korlátozhatja a gazdasági fellendülést rövid távon. A hitelminősítő arra számít, hogy Izrael gazdasága idén stagnál, míg 2025-ben 2,2 százalékolás bővülés várható. A cég korábban fél, illetve 5 százalékos gyorsulást várt.
Az S&P előrejelzése szerint a harcok jelenlegi fokozódása a védelmi kiadások tartós növekedésével jár. Mindezek alapján 2024-re a GDP 9 százalékát kitevő államháztartási hiányt prognosztizál, ami 2025-re a bruttó hazai termék 6 százalékára csökken. Az S&P előtt néhány nappal a Moody’s minősítette le Izraelt.
A Moody’s két fokozattal, A2-ről Baa1-re csökkentette Izrael besorolását a múlt héten. Bár az ország még nem csúszott be a befektetésre nem ajánlott besorolásba, de a kilátásai így is negatívak. A New York-i székhelyű hitelminősítő ezt azzal indokolta, hogy a geopolitikai kockázatok fokozódása hosszabb távon negatív következményekkel jár Izrael hitelképességére nézve.
A vállalat akkor közölte: a katonai konfliktus elhúzódik és nem ér véget a közeljövőben, továbbá nem számít az izraeli gazdaság gyors és erőteljes fellendülésére, amire a korábbi konfliktusok után mindig bekövetkezett. Érdemes megemlíteni, hogy a Moody’s döntése még az előtt született, hogy Izrael végzett a Hezbollah vezetőjével, behatolt Libanonba és Irán rakétákkal támadta.
A háborúk jelentősen megviselik az izraeli költségvetést. Olyan területekre nem jut elég pénz, mint a turizmus, a mezőgazdaság, vagy az építőipar: a gázai konfliktus kitörése óta a palesztin munkavállalók hiánya akadályozza a lakásépítési beruházások teljes fellendülését. Izraeli tisztviselők szerint a jövő év végéig a háborús költségek nagyjából 66 milliárd dollárra nőjenek, ami az ország GDP-jének 12 százaléka.
Az izraeli pénzügyminisztérium 1,9 százalékról 1,1 százalékra csökkentette a 2024-es gazdasági növekedés előrejelzését ,míg a jövő évi becsléseket 4,6 százalékról 4,4 százalékra mérsékelték. Az éves inflációs ráta a júliusi 3,2 százalékról 3,6 százalékra emelkedett augusztusban, ami meghaladja a kormány célját.
Az Izraeli Nemzeti Bank legközelebb októberben dönt az alapkamatról. A jegybank januárban csökkentette, februári, áprilisi, májusi, júliusi és augusztusi üléseken viszont változatlanul hagyta a rátát, a geopolitikai feszültségekre, a növekvő árnyomásra és a háború miatti lazább költségvetési politikára hivatkozva.
Az elsőrendű A kategóriába sorolta át Horvátország hosszú lejáratú államadósság-kötelezettségeinek osztályzatát az S&P Global Ratings, mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolva a lépést, hogy a horvát gazdaság teljesítménye a következő években jelentősen meghaladja az euróövezeti társállamokét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.