Anglia és Wales városaiban húszéves rekordot döntött idén a bolti lopások száma. A kereskedőknek továbbra is meg kell küzdeniük az egyre gyakoribb erőszakos visszaélésekkel, és nem győzik figyelmeztetni erre az alkalmazottakat. A 2024 júniusáig vizsgált évben összesen 469 788 esetet jegyeztek fel a rendőrségi erők, ami 29 százalékos növekedés a megelőző 12 hónapban regisztrált 365 173 esethez képest.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) 2003 márciusában kezdte feljegyezni ezeket az adatokat, és a 2024-es az eddig mért legmagasabb szám. A kereskedők folyamatosan segítséget kérnek a bűncselekmények növekedésének megfékezésére, mivel az üzleteknek egyre erőszakosabb esetekkel kell szembenézniük.
A bolti lopásokkal kapcsolatos rendőrségi jelentések száma már korábban elérte a húszéves csúcsot, de az újabb adatok szerint ez a szám tovább növekedett.
Ezzel párhuzamosan az utcai lopások száma is 20 százalékkal nőtt,
elérve a 139 368 esetet, szemben az előző év 116 312-vel.
A brit bolti dolgozók egyre gyakrabban szembesülnek erőszakos és bántalmazó viselkedéssel, különösen az Egyesült Királyság nagyobb szupermarketjeiben. A kiskereskedelmi bűnözés növekedése egy olyan időszakban történt, amikor az élelmiszerárak jelentősen megugrottak az infláció miatt, ami sok fogyasztót pénzügyi nehézségekkel sújtott – írja a The Guardian.
A Co-op áruházlánc azonban azt állította, hogy a bolti lopások és az erőszak növekedésének hátterében szervezett bűnözők állnak, nem pedig azok, akik a megélhetésért lopnak. Paul Gerrard, a Co-op közkapcsolati igazgatója a Lordok Házának igazságügyi és belügyi bizottságának elmondta, hogy a kiskereskedelmi bűnözés növekedését – a lánc tapasztalatai szerint – nagyrészt azok az elkövetők okozzák, akik bandákban nagy mennyiséget lopnak.
A kiskereskedelmi szektor nyomására a brit kormány javasolta, hogy a bolti dolgozók elleni támadásokat külön bűncselekményként kezeljék.
A kereskedők remélik, hogy az új bűnügyi és rendészeti törvény megkönnyíti majd a rendőrség számára a bűncselekmények kivizsgálását és az elkövetők bíróság elé állítását.
Dél-koreai kutatók bemutatták a Dejaview nevű mesterséges intelligencián alapuló rendszert, amely a térfigyelő kamerák felvételeit elemzi, hogy felismerje a bűncselekmények bekövetkezésének lehetőségét, és megakadályozza azokat. A Dejaview figyelembe veszi az olyan tényezőket, mint a napszak, a helyszín, a korábbi incidensek, valamint más változókat, hogy felmérje egy gyanús esemény bekövetkezésének kockázatát.
Sok bolti dolgozó panaszkodik, hogy munkájuk közben nem érzik magukat biztonságban, és sokan fontolgatják, hogy elhagyják a kiskereskedelmi ágazatot. Egy felmérés szerint minden harmadik bolti dolgozó hetente tapasztal verbális vagy fizikai bántalmazást a vásárlók részéről. A Retail Trust jótékonysági szervezet felmérése szerint a megkérdezett 1200 dolgozó közel fele félti a biztonságát, míg több mint egyharmaduk gondolkodik azon, hogy feladja állását, vagy elhagyja az iparágat az erőszak és a bántalmazások növekedése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.