2023-ban 5 milliárd dollár értékű, szankciókkal sújtott áru tűnt el az Oroszországon keresztül történő átutazás során – derült ki az IStories adataiból. Bár az Európai Unióból érkező szállítmányokat közép-ázsiai és kaukázusi országoknak szánták, de soha nem jutottak el a végső vásárlóikhoz, mivel egy hamis tranzitrendszer segít Moszkvának kijátszani a korlátozásokat, ráadásul ez más importmódszerekhez képest elképesztően jövedelmező.
A szankciók több tízezer termék Oroszországba történő exportját tiltják. De csak egy kis részüknek – többnyire kettős felhasználású áruknak – tilos az áthaladás az országon.
Ez az egyszerű, ám óriási kiskapu lehetővé teszi, hogy Moszkva kényelmesen kijátssza a nyugati korlátozásokat, a hazai piacra pedig minden termék eljut, amely a háború előtt megtalálható volt a boltok polcain.
Amikor egy szállítmány átlépi a határt, a fuvarozók egyszerűen átírják a kézbesítési helyet, és ezeket a dokumentumokat adják át a hatóságoknak, akiknek nem érdekük, hogy ezt kérdőre vonják.
Az orosz vámadatbázisban emiatt gyakran szokatlan kép figyelhető meg:
2023-ban több mint 14 milliárd dollár értékben szállítottak az Európai Unióból szankcionált árukat Kazahsztánba, Kirgizisztánba, Üzbegisztánba, Tádzsikisztánba, Türkmenisztánba, Mongóliába, Örményországba, Azerbajdzsánba és Grúziába – Oroszországon keresztül. Ugyanakkor az ezen orosz szomszédok importjára vonatkozó adatok szerint alig 9 milliárd dollár értékű áru érkezett hozzájuk. Ebből arra lehet következtetni, hogy mintegy 5 milliárd dollárnyi árut útközben elnyelt a föld – vagy egyszerűen kipakolták őket Oroszországban, a kézbesítés valódi célállomásán.
Uniós szinten tiltatnák be az Oroszországon átmenő tranzitkereskedelmet
Tranzitstoppal próbálnák betömni az európai szankciók egyik legfontosabb kiskapuját, ugyanis az orosz földre beléptetett szállítmányok egy része gyaníthatóan már nem lép ki onnan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.