Egészen dermesztő információt közölt a brit The Guardian pénteken. A lap ugyanis hiteles forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy észak-koreai katonai egységeket telepítettek az orosz csapatok mellé Ukrajnában.
Az új információ egészen pontosan úgy szól, hogy észak-koreai katonai mérnököket vezényeltek ki a frontra, hogy segítsék az orosz rakétacsapásokat. Ez már önmagában is különösen aggasztó, azonban az is megjelent, hogy közülük többekkel az ukrán haderő végezhetett.
Az eset friss, múlt heti, amikor Donyeck közelében az ukránok rakétatámadást indítottak az oroszok által megszállt területre. Ekkor halhattak meg észak-koreai katonák, de az nem tisztázott, hogy a mérnöki alakulatból vagy pedig más csapatok tagjaiként.
Ha ez helytálló, akkor Ukrajna immáron nemcsak az orosz reguláris haderővel került konfliktusba, hanem Észak-Korea hadseregével is. Ez pedig kétségtelenül
új szintet jelentene a 2022 februárja óta dúló ukrán háborúban.
Ezek a híresztelések hitelesnek tűnnek, a brit sajtó szerint az észak-koreai jelenlétet Kijevben és Szöulban is megerősítették magas rangú tisztviselők. Egészen pontosan úgy fogalmaztak, hogy tucatnyi észak-koreai vesz részt a katonai műveletekben az orosz vonalak mögött, jellemzően a KN-23 rakéták indítórendszereiért felelnek. A KN-23 egy rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta, amelyet először 2019-ben teszteltek. Az orosz Iszkander-M rakétákhoz hasonlítják. Nagyjából 500 kilós robbanófejet hordoz, hatótávja körülbelül 500 kilométer.
Kim Dzsongjon dél-koreai védelmi miniszter azt mondta, hogy nagy valószínűséggel észak-koreai tiszteket vezényeltek az oroszok mellé harcolni, és közülük haltak meg többen. További részleteket nem árult el. Andrij Kovalenko, az ukrán dezinformációellenes központ vezetője a Telegramon közzétett bejegyzésében arról írt, hogy néhány észak-koreai meghalt Oroszországban.
A The Guardian emlékeztetett rá, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető tavaly Oroszországba utazott, hogy Vlagyimir Putyinnal találkozzon. Erről eddig azt lehetett tudni, hogy fegyverüzletet kötöttek. A lap szerint Phenjan lőszerszállítmányai létfontosságúak voltak ahhoz, hogy az orosz erők előrenyomulhassanak az idén nyáron Kelet-Ukrajnában. Csakhogy egyre világosabbnak tűnik, hogy a 2023-as orosz–észak-koreai megállapodás sokkal több, mint szimpla fegyverszállítás.
Fontos ugyanakkor, hogy Moszkva és Phenjan az egymással való fegyverkereskedelmet is tagadja, a Kreml pedig csütörtökön „újabb álhírnek” titulálta az észak-koreai csapatok ukrajnai állomásoztatását. Zsoldosok azonban elismert módon harcolnak orosz zászlók alatt. Néhány hónapja írtunk arról, hogy kínai fegyvereseket is lelepleztek Ukrajnában.
Miközben Macron francia elnökkel az élen a nyugati világ egy része egyre zavarbaejtőbb módon beszél NATO-csapatok bevetéséről Ukrajnában, addig egy másik, talán a legnagyobb szuperhatalom, Kína is megjelent valamilyen formában az orosz–ukrán háborúban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.