A spanyol gazdáknak a szőlőről és a gabonáról más növények termesztésére kell átállniuk, olyanokra, amelyek jobban bírják az egyre gyakoribb és tartósabb aszályokat – és ezzel ők maguk is sokkal jobban járnak. A pisztácia ugyanis sokkal jövedelmezőbb.
Az ország középső részén fekvő Kasztília-La Mancha lett a spanyol pisztáciatermesztés központja. „A bor és a gabona már nem volt életképes opció” – mondta az AFP francia hírügynökség tudósítójának az 58 éves Miguel Angel Garcia, aki
2007-ben ültette el első pisztáciafáit, és ma már tíz-húsz tonnát szüretel 26 hektáros farmján.
„Ha nem változtattam volna, nem tudtam volna megélni a gazdaságomból” – tette hozzá.
A Közel-Keletről származó pisztáciafák értelemszerűen ellenállnak a vízhiánynak, jól bírják nemcsak a forró és száraz nyarakat, hanem a Spanyolország ezen részén megszokott téli fagyokat is.
Az országban az idei augusztus rekordot döntött, a hőmérséklet átlaga elérte a 25 Celsius-fokot, és a meteorológiai intézet szerint 2024 lehet minden idők legmelegebb éve.
A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a pisztáciafákkal beültetett terület az ötszörösére nőtt 2017 óta, az idén már eléri a 79 ezer hektárt.
Ezzel Spanyolország lett a legnagyobb pisztáciatermesztő Európában, de még messze le van maradva a legnagyobbak, az Egyesült Államok, Irán és Törökország, de még Kína és Szíria mögött is.
Az Egyesült Államok gyakorlatilag egyeduralkodó ezen a területen, 2021 és 2022 között a világ pisztáciatermelésének 67 százalékát adta. Irán 17, Törökország 11 százalékkal kullog mögötte.
Az Egyesült Államokban 2022-ben több mint 400 ezer tonna pisztáciát szüreteltek,
Spanyolország a maga évi majdnem kilencezer tonnájával még eltörpül mellette.
Azonban rohamos fejlődésre számítanak, mert az ültetés után legalább hét évet várni kell az első szüretig.
A spanyol pisztáciát elsősorban Európába, főleg Franciaországba és Németországba exportálják, kilónként 10-11 eurós (3971-4368 forintos) áron. A kereslet azonban igen erős, a szektor dinamikusan fejlődik – hangsúlyozta Joaquin Cayuela Verges, az 51 farmot képviselő Pistamancha mezőgazdasági szövetkezet főtitkára, aki szerint a fellendülés még csak most kezdődött.
A Pistamancha ötmillió eurót fordít egy új gyár építésére, hogy lépést tartson a fejlődéssel. Itt válogatják, hámozzák és szárítják majd a pisztáciát. Az üzem évi egymillió kiló termény feldolgozására lesz képes.
A saját termelés felfuttatása azonban egyelőre nem lesz elég ahhoz, hogy levigye a fogyasztói árakat, mert a hazai keresletet sem tudják kielégíteni, nagyrészt az Egyesült Államokból származó importra szorulnak.
Érdemes azonban befektetni, csak nem szabad gyors megtérülésre számítani.
„Sokan azt hiszik, hogy meggazdagodnak, ha pisztáciafát ültetnek, de tudniuk kell, hogy évekig nem lesz belőle bevételük” – figyelmeztetett Garcia. Hozzátette: már 15 éve fektet pénzt ebbe a termékbe, és csak most kezd megtérülni a tőke, megélhetést biztosítani a családnak. A pisztácia türelem kérdése.
Magyarországon is támogatják a pisztáciatermesztéstAz éghajlati változások miatt Magyarországon is hamarosan bővül a támogatható növényfajok listája olyan új gyümölcsfajokkal, mint a gránátalma, a pekándió, az olívabogyó és a pisztácia. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.