Az Európai Uniónak fel kell vennie a küzdelmet az USA-val és Ázsiával szemben, ezért új versenyképességi paktumra van szükség, amely a soros magyar uniós elnökség napirendjének középpontjában áll – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az OECD nagyköveteinek informális találkozóján tartott előadásában, kiemelve, hogy a versenyképességi fordulathoz jelentős pénzügyi források szükségesek, mert a versenytársak 6-7 százalékos költségvetési hiány vállalásával támogatják gazdaságaikat – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfői közleményéből.
Nagy Márton szerint ezzel szemben az unión belül a fiskális dominancia határozza meg a működést, holott a maastrichti kritériumokhoz való túlzott ragaszkodás a jelenlegi kihívások és a versenyképességi hiányosságok idején jelentős versenyhátrányt okoz.
A tárcavezető szerint kulcskérdés, hogy ki dönt a versenyképességre szánt források elosztásáról, és azok miként állnak rendelkezésre. Bár a Draghi-jelentés a problémákat pontosan meghatározza, az abban foglalt megoldási javaslatokat – a föderalizmus erősítését és a közös hitelfelvételt – hazánk elutasítja, mondván
az EU politikai alapon osztaná szét a forrásokat.
Nagy Márton szerint ehelyett a a szükséges pénzügyi eszközöket nemzetállami szinten kell előteremteni, ezt kell segítenie az EU-nak.
A miniszter szerint a kínai gyártású elektromos járművek ellen kivetett védővám hatalmas csapást jelent az európai gazdaság, különösen a német autóipar számára, amit jelez az is, hogy öt tagállam – Németország, Magyarország, Szlovákia, Szlovénia és Málta – is ellenezte azt, miközben tizenkét ország tartózkodott a kérdésben. Nagy Márton szerint az intézkedés kereskedelmi hidegháborúhoz vezet, ezért a kivetett vámok hosszú távon is negatívan hatnak majd az unió gazdaságára és versenyképességére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.