BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
amerikai elnökválasztás

Elnökválasztás: menekülnek az amerikai gazdagok az USA-ból – nem remélnek semmi jót

Az elvándorlás már a pandémia után megkezdődött. Az amerikai elnökválasztás után azonban politikai és társadalmi felfordulástól tartanak a gazdagok.

Egyre több gazdag ember tervezi elhagyni az Egyesült Államokat, második állampolgárságot szerezni vagy legalább tartósan letelepedni külföldön. Ez a jelenség ugyan normális minden amerikai elnökválasztás után, most azonban nemcsak beszélnek róla, hanem lépnek is, mert veszélyes politikai és társadalmi felfordulástól tartanak.

amerikai elnökválasztás
Az amerikai elnökválasztás után sokan nem akarnak MAGA Amerikában élni / Fotó: AFP

„Még sosem tapasztaltunk olyan keresletet, mint most” – nyilatkozta a CNBC -nek Dominic Volek, a gazdagok külföldre költözéshez tanácsokat adó Henley & Partners csoportvezetője. A tehetős amerikaiak most teszik ki először a cég legnagyobb ügyfélkörét, 20 százalékát, vagyis többet, mint bármely más nemzetiségű ügyfél. A migrációt tervező amerikaiak száma legalább 30 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest.

David Lesperance, a Lesperance and Associates nemzetközi adó- és bevándorlási cég ügyvezető partnere elmondta, hogy 

a tavalyi évhez képest nagyjából megháromszorozódott azoknak az amerikaiaknak a száma, akiktől megbízást kapott a lehetséges külföldre költözéssel kapcsolatban.

A fiatalok menekülnének leginkább

A gazdagoknak kivándorlási tanácsokat adó Arton Capital felmérése szerint az amerikai milliomosok 53 százaléka azt állítja, hogy a választások után nagyobb valószínűséggel hagyja el az Egyesült Államokat, függetlenül attól, hogy ki nyer.

A fiatalabb milliomosok távoznának a legnagyobb valószínűséggel, a 18 és 29 év közöttiek 64 százaléka mondta, hogy „nagyon érdeklik” az úgynevezett aranyvízumok kérjen tengerentúli rezidenciaprogramon keresztül.

A koronavírus-járvány jelentette a fordulópontot

Tény az is, hogy a kivándorló tehetős amerikaiak száma folyamatosan nő a koronavírus-járvány óta, rengeteg ok volt ugyanis erre, például melegebb éghajlatú, olcsóbb országot kerestek a nyugdíjas éveikre, vagy közelebb akartak lenni a külföldön élő családjukhoz.

amerikai elnökválasztás
Európa és Antigua a gazdag amerikaiak kedvenc célpontja / Fotó: Shutterstock

Az ultragazdagok is egyre inkább úgy látják, hogy koncentrált személyes és pénzügyi kockázatot jelent, ha csak egyetlen ország állampolgárságával rendelkeznek, így a befektetéseikkel együtt diverzifikálják az „útlevél-portfóliójukat” is. Mások azért akarnak nem amerikai útlevelet is, mert esetleg veszélyes országokba vagy az Egyesült Államokkal szemben ellenséges régiókba utaznának.

Ez az amerikai elnökválasztás más

A keddi választás és az amerikai politikai klíma azonban még több gazdag embert késztet B-terv készítésére. Lesperance szerint az amerikai ügyfelei az elmúlt három évtizedben elsősorban adózási okokból költöztek külföldre, most viszont a politikától és az erőszaktól tartanak.

„Néhányan egyszerűen nem akarnak egy MAGA Amerikában élni” – utalt a „tegyük ismét naggyá Amerikát” szlogenre. Mások attól félnek, hogy erőszak tör ki, ha Donald Trump veszít és nőnek az adóterheik, ha Kamala Harris nyer. Bár elemzők szerint csekély az esélye, hogy utóbbi esetben a kongresszus elfogadná az alelnök adózási terveit, a kockázat akkor is megvan rá.

amerikai elnökválasztás
Politikai erőszaktól tartanak, ha Donald Trump veszít / Fotó: AFP

Sok tehetős családot aggasztanak az iskolai lövöldözések, az antiszemitizmus, az iszlamofóbia és a megállíthatatlanul növekvő amerikai államadósság is.

Hová költöznek?

A tehetős amerikaiak elsősorban Európában keresnek új otthont maguknak,

 a kedvenc célállomásuk a kontinensen Portugália, Málta, Görögország, Spanyolország és Olaszország, azon kívül pedig a karibi Antigua.

„Az amerikaiak régóta imádják Európát, és ha ez a követelmény, akkor készek több százezer dollárt befektetni vagy félmillió dollárért ingatlant vásárolni” – utalt az Arton Capital vezetője az aranyvízum-programokra, amelyeket azonban egyre nagyobb kritika ér, így sok helyen szigorítják a szabályokat.

Ilyen hely például Portugália, ahol az ingatlanárak 15 százalékkal megugrottak a sok beköltöző külföldi miatt, vagy Olaszország, ahol a nyáron megduplázták, 200 000 euróra emelték a külföldi jövedelemre kivetett átalányadót. Spanyolországban pedig meg is szüntették a programot.

Egyszerűbb a helyzetük azoknak, akiknek az ősei Írországból, Olaszországból, Portugáliából vagy több tucatnyi más országból vándoroltak annak idején az Egyesült Államokban, és ahol ennek alapján kérhetnek második állampolgárságot.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.