BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A villanyautók után a dömpingáras kínai acélra is büntetővámot vethetnek ki

Kína a gazdaság zsugorodásával feleslegessé váló acéltermékeire külföldön keres vevőt, ahol nyomott áraival már a helyi termelők üzleti érdekeit veszélyezteti. Az ArcelorMittal, a világ legnagyobb acélgyártója sürgős és hathatós fellépést követel Brüsszeltől az ágazat európai szereplőinek érdekében.

Parázs légkör lengi körül az acélipart, ahol Kína diktálja az árakat és a próbálja kiszorítani versenytársait a piacról. Kínában az építőipar elvesztette eddigi lendületét, a szektoron belül is főként az ingatlanfejlesztések acéligénye csökken rohamosan, ezért a kínai acélgyártók külföldön próbálják eladni odahaza fölöslegesnek bizonyuló termékeiket.

kínai építőipar Personal Mortgage Interest Rate Pricing Mechanism in China
A kínai építőipar acéligénye számottevően csökkent / Fotó: NurPhoto via AFP

Kína a világ legnagyobb acéltermelője, éves kibocsátása meghaladja az egymilliárd tonnát, amellyel a világpiac több mint felét uralja. Eközben a versenytársak egyre növekvő aggodalommal nézik, ahogy rárepülnek a piacukra és dömpingáron is hajlandóak túladni árujukon. 

Rekordra futott a kínai acélexport

A kínai acélexport a csütörtökön kiadott vámhatósági adatok szerint csúcsot döntött, a múlt hónapban 2015. szeptembere óta nem látott szintre futott fel. A kivitel 11,2 millió tonna volt, s ezt beszámítva az első tíz hónap kivitele már 22 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakáét. A felvevőpiacok közül többen már észlelték a kínai inváziós veszélyt, így

  • Vietnám,
  • Szaúd-Arábia
  • és Chile kormánya

már lépett is, és kereskedelmi intézkedéseket hoztak az acéldömping megállítására. Hozzájuk csatlakozott a világ legnagyobb, Kínán kívüli acélgyártója, a luxemburgi székhelyű, de az indiai Mittal dinasztia irányítása alatt álló ArcelorMittal is – írja a Bloomberg. Az óriásvállalat vezérigazgatója, Aditya Mittal csütörtöki nyilatkozatában

hathatós és sürgős lépéseket követelt az uniós döntéshozóktól az európai acélgyártás védelme érdekében.

A kontinens termelői ugyanis nem állják a versenyt a nyomott árakkal dolgozó kínaiakkal, akik vélhetően most is Peking támogatásával és jóváhagyásával öntik az acélt a világpiacra. Az ár pedig lejtőre állt, az év eleje óta 15 százalékkal csökkent például a betonacél jegyzése. 

China Manufacturing Industry
 A kínai acélipar igyekszik maximálisan kihasználni a kapacitásait / Fotó: NurPhoto via AFP

Bár Aditya Mittal konkrét javaslatot nem tett tett a döntéshozók felé, de akár kvótákkal, akár a vámok emelésével ki lehetne egyenlíteni a jelenleg Kína felé lejtő pályát. Brüsszel viszont most is arra törekszik, hogy elkerülje a közvetlen konfrontációt Kínával, amely jelenleg épp azt fontolgatja, milyen választ adjon az elektromos autóinak unióba irányuló exportját sújtó büntetővámokra. 

Mint ismert, ezekre – gyártótól függően – 45,3 százalékig terjedő vámot számítanak fel július óta, s ezt a terhet novembertől öt éves időszakra fixálták is.

Ha a kínai acél beáramlását is büntetőintézkedésekkel szankcionálnák, az szakértők szerint a kereskedelmi kapcsolatok végletes elmérgesedéséhez vezetne.

Egyelőre a helyzet azonban úgy-ahogy kezelhető, legalábbis Aditya Mittal erősödő keresletről számolt be a második félévről, megemlítve, hogy a vállalati készletek is alacsony szinten vannak, ezek feltöltése pedig pluszmegrendeléseket hoz az acéliparnak. Ő az acélipar közép- és hosszú távú kilátásai pozitívan ítélte meg, noha cégének mutatói egyre rosszabbak.

Az ArcelorMittal a harmadik negyedévről csütörtökön kiadott gyorsjelentésében

  • 8,7 százalékkal, 15,19 milliárd dollárra csökkenő bevételről,
  • 45 százalékkal, 663 millió dollárra zsugorodó üzemi nyereségről,
  • 69 százalékkal, 287 millió dollárra zuhanó adózott profitról és
  • 2,2 százalékkal alacsonyabb, 13,4 millió tonnás acélértékesítésről számolt be. 
A betonacél árának alakulása
 

Bár a fenti adatok számottevően gyengébbek az egy évvel korábbi bázisidőszakénál, a befektetők – Aditya Mittal pozitív üzenetére és az uniós piacvédő intézkedések kezdeményezésére – 5 százalékkal feljebb hajtották az ArcelorMittal részvényárfolyamát. Igaz ehhez az is kellett, hogy a piac még ennél is rosszabb profitadatra számított.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.