Első pillantásra úgy tűnik, hogy Németországban minden rosszul megy. A kormány összeomlott, a gazdaság stagnál, és az egykor dicsőített feldolgozóipar a kínai kereslethiánnyal és várhatóan Donald Trump vámjaival szembesül. A német gazdaság alapos szerkezetátalakításra szorul, ami jelentős állami beruházásokat igényel. Ezeket azonban valamiből finanszírozni kell, s a német költségvetés nincs túl fényes állapotban – vagyis kénytelen lesz hiteleket felvenni. A kötvénypiac óriási lehetőséget lát ebben.
A februári, sietve kiírt választásokból győztesen kikerülő kormánynak lehetővé kell tennie, hogy több száz milliárd euró áramoljon a beruházásokba, a piaci spekulációk szerint
a spórolásukról híres németeknél ritkán látott kötvénykibocsátási hullám érkezhet el a következő években.
Az elmúlt jó pár évre jellemző költségvetési szigor hitelessé tette Berlint a kötvénybefektetők szemében, így a befektetők habozás nélkül kapkodják majd ezeket a kötvényeket – foglalja össze a Bloomberg a a Vanguard, a Zurich Insurance, és a Royal London Asset Management véleményét.
Guy Miller, a Zurich Insurance vezető piaci stratégája szerint a piac simán felszívna az eddig tervezett kibocsátás legalább 5 százalékának, nagyjából 220 milliárd eurónak megfelelő többletkibocsátást. Ales Koutny, a Vanguard globális kötvényekért felelős vezetője még ennél is tovább megy; szerinte
Berlin a következő évtizedben 400 milliárd euróval több hitelt is piacra dobhatna.
Ehhez azonban arra van szükség, hogy módosítsák az alkotmányban rögzített adósságszabályt, amely erős féket rak Németország eladósodására. Az adósságfék, amelyet 15 évvel ezelőtt, a pénzügyi válság után iktatták be az alkotmányba, hozzájárult ahhoz, hogy a GDP-hez viszonyított német államadósság 60 százalék körül maradjon – ez nagyjából a fele a francia szintnek.
Rob Burrows, az M&G globális kötvénystratégája szerint a németeknél kényelmesen beleférhet mintegy 220 milliárd euró értékű többletkibocsátás.
Néhányan összeráncolnák a szemöldöküket, de ekkora összeg valószínűleg nem nyomná jelentősen feljebb a kamatokat
– mondta.
A német fiskális expanziót támogathatja az is, hogy az Európai Központi Bank (EKB) várhatóan kamatcsökkentésekkel próbálja majd meg ellensúlyozni az amerikaiak által újraindítani szándékozott vámháborút. Így az eurozóna nagy kötvénykibocsátó államainak költségvetései alacsonyabb kamatteherrel számolhatnak. A pénzpiacok a jövő év végéig mintegy 150 bázispontos enyhítést áraznak.
A Fitch Ratings elemzői azzal érvelnek, hogy a reformok felszabadíthatják a beruházásokat, ellensúlyozva a versenyképesség nagymértékű csökkenésének és a cég esetleges „negatív minősítési intézkedésének” veszélyét. Az ország jelenleg mindhárom nagy hitelminősítő ügynökségnél a legjobb, tripla A besorolással rendelkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.