Különösen a divat és bőrárumárkák piacán jelentős a visszaesés – kezdte az elemzést a szakértő. Azt mondja, javulás kilátásban sincs, előreláthatólag még hat nehezebb hónap vár a luxusiparra. Optimista előrejelzések szerint a globális luxusipari termékek piacán 2024-re 2,8 százalékos organikus növekedés lehetséges, bár ez már jócskán elmarad a korábbi 5,5 százalékos becslésektől. Abban egyetértés van, hogy bizonyos szempontból ez a gyenge teljesítmény elkerülhetetlen volt, de ki lesz az év vesztese – tette fel a kérdést a Világgazdaság Orbók Ilonának.
Az LVMH luxusóriás számára kritikus fontosságú divat- és bőrárurészlegének harmadik negyedéves eladásai éves szinten körülbelül 5 százalékkal estek vissza, elmaradva a várakozásoktól, amelyek nulla és 2 százalék közötti növekedést prognosztizáltak. A csoport összbevétele 3 százalékkal, 19,1 milliárd euróra csökkent a harmadik negyedévben, összehasonlítva az előző év azonos időszakával, miközben az elemzők 1 százalékos növekedést vártak. A hír nyomán az LVMH részvényei 7 százalékkal estek – folytatta az elemzést Orbók Ilona. A visszaesés oka az, hogy az ázsiai piacokon erőteljes csökkenés látható, a japán és a kínai vásárlók nagyon lanyhán költöttek, és az USA-ban is stagnáltak az eladások – magyarázta.
A szakértő kiemelte, hogy a Louis Vuitton tulajdonosának negyedéves bevételei 3 százalékkal csökkentek, és a világjárvány óta először a vállalat legnagyobb szektorában, a divat- és bőráruk esetében is visszaesett az értékesítés. Más szektorai – órák és ékszerek, borok és szeszes italok, valamint parfümök és kozmetikumok – sem érték el a várakozásokat, és emiatt a vállalat részvényeinek értéke csökkent. A Salvatore Ferragamo nemrég közzétett jelentése is ugyanebbe a trendbe illik, és ez a brand még meredekebb, 9,6 százalékos eladási visszaesésről számolt be – fűzte hozzá.
A L’Oréal viszont nagyon kedvező hírekről számolt be: a harmadik negyedévben az eladásai 2,8 százalékkal növekedtek, és elérték a 10,9 millió eurót, annak ellenére, hogy Kínában a társaságnak szintén vannak gondjai (itt 4,4 százalékkal csökkentek az eladásai). Az első kilenc hónapban pedig összességében 6 százalékos növekedéssel büszkélkedhetnek. A növekedés motorja az illatszerszegmens volt, ez 8 százalékkal bővült – mutatott rá a teljesítmény mögötti részletekre Orbók Ilona.
Külön kiemelte az Hermes teljesítményét, továbbra is nagyon kedvező negyedévet zártak, a vállalat jövedelme ebben az időszakban elérte 3,7 milliárd eurót, ami ismét impozáns, 11,3 százalékos növekedés. Hozzátette azt is, az ázsiai piac az Hermes számára sem volt nagyon kedvező: ebben a térségben, Japán kivételével, csak 1 százalékkal bővültek az eladások.
A részvényeket tekintve a 2024- es évben:
Kitért arra is, hogy továbbra is gyengélkedik a Kering csoport, elsősorban zászlóshajója, a Gucci brand gyenge teljesítménye miatt. A Kering csoportnak a harmadik negyedévben 3,8 milliárd euró volt az összbevétele, ez 15 százalékkal alacsonyabb a tavalyi harmadik negyedéves adatnál. Úgy fogalmazott a szakértő, hogy a csökkenés fő felelőse a Gucci, ez a legnagyobb brand a csoportban, a Gucci negyedéves teljesítménye 1,64 milliárd, szemben a tavalyi 2,21 milliárd eurós bevétellel, azaz 26 százalékkal csökkent a márka jövedelme. A Saint Laurent is gyengén teljesített, 13 százalékkal esett vissza, ezt nem tudta ellensúlyozni a csoporthoz tartozó Bottega Veneta 5 százalékos és a Kering Eyewear 7 százalékos növekedése – árnyalta a képet.
Orbók Ilona felidézte, hogy a luxusipar már korábban is tapasztalt hullámvölgyeket, és most egy különösen magas szinten volt, amit a világjárvány okozta költekezési hullám erősített fel. De arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyenge teljesítmény másik oka az utóbbi évek gazdasági bizonytalansága. Ez világszerte érezhető volt, de Kínában – amely a világ egyik legnagyobb luxuspiaca – az ingatlanválság és a magas ifjúsági munkanélküliségi ráta különösen nehéz helyzetet teremtett. Mindezzel együtt luxusipar visszaesése nem feltétlenül kellett volna hogy ilyen jelentős legyen. A márkáknak vannak saját eszközeik, amelyekkel csökkenthetik veszteségeiket, vagy akár növelhetik azokat.
Az árképzés például teljes mértékben a cégek kezében van – mutatott rá Orbók Ilona –, és néhányan túlzottan elszaladtak az áremelésekkel. A Louis Vuitton és a Chanel például az elmúlt évtizedben több mint megduplázta ikonikus táskáinak (a Never Full és a Classic Flap) árát, és 2020 óta egyre több áremelést hajtottak végre, ami szintén elidegenítette a vásárlókat. A konzervatívabb árképzés jobban vonzza a vásárlókat, akiket elriaszthat az a tény, hogy egy terméket öt évvel ezelőtt lényegesen olcsóbban megvásárolhattak volna – magyarázza a szakértő.
Ezt látszik alátámasztani az Hermes árképzési stratégiája is, akik sokkal mérsékeltebben emelték az áraikat.
A Birkin táskákat gyártó Hermes, amely idén folyamatosan túlteljesítette riválisait, okosan, lassan és szándékosan bővítette termékkínálatát. Főként a tehetős vásárlói rétegre támaszkodott, szemben a Louis Vuitton vagy a Gucci növekedését elősegítő, aspirációs vásárlói réteggel. Azonban éppen ezek az aspirációs, úgynevezett vágyakozó ügyfelek azok, akik először távoznak, amikor a gazdaság egésze visszaesést produkál.
A luxusipar másodlagos piacának központja Kínában van. Míg a luxustermékek elsődleges piaca immáron második éve válságban van Kínában, addig a másodlagos és a szürkepiac virágzik, soha ilyen nagy forgalmat nem bonyolított le, mint most. A gyengélkedő gazdaság és a visszaeső jövedelmek, valamint a luxusmárkák indokolatlan áremelései miatt a kínai vásárlók az olcsóbb megoldásokat részesítik előnyben.
További probléma Kínában, hogy jelentős az árkülönbség a régió más országaihoz képest, a kínai piac árai nagyon magasak. Ezt tetézi még a sokáig nagyon kedvező japán jen árfolyama, ezért nagyon sok kínai vásárló Japánban szerezte be a luxustermékeket. Az árérzékeny vásárlók pedig egyértelműen a másodlagos, illetve a szürkepiac felé fordultak.
Ez egy rendkívül dinamikusa növekvő piac, amelynek az értékét idén már 57 milliárd dollárra becsülik, és amely az elmúlt években olyan platformok megjelenése révén erősödött, mint a DeWu, ahol a luxustermékeket – gyakran külföldről származó termékeket – 20 százaléktól akár 50 százaléknál nagyobb kedvezménnyel árulják a kínai zászlóshajó üzletek áraihoz képest.
Az optimista iparági szakértők szerint azok a fogyasztók, akik a másodkézből származó és szürkepiaci termékek felé fordulnak, továbbra is vásárolnak új luxustermékeket, és csak fogyasztásuk egy részét terelik át ezekre a piacokra.
Orbók Ilona úgy válaszolt, hogy erre a címre több luxusipari cégnek vagy márkának van esélye. Az első féléves adatok alapján:
A szakértő úgy látja, a luxusipar vezető brandjeinek nincs egységes stratégiája a jövőre vonatkozóan, leginkább abban reménykednek, hogy enyhülnek a makrogazdasági nehézségek és a geopolitikai kockázatok a jövő évben, és persze a legfőbb remény a kínai piac fellendülése, amely mostanra a luxusipar legjelentősebb piaca lett, és az összes eladás közel 30 százalékát jelentette a válságot megelőzően. A problémák elsősorban a kínai piac látványos zsugorodásával függnek össze.
Egyes brandek agresszív leárazásokkal kívántak javítani a helyzetükön. A Burberry, Hugo Boss, Versace jelentős, olykor 50 százalékos diszkontáron kínálta a termékeit a gyengélkedő kínai piacon, amivel egyrészt a felhalmozott raktárkészleteiket akarták apasztani, másrészt a csökkenő bevételeiket növelni. A stratégia nem hozott átütő eredményt: a bevételek továbbra is csökkentek, és a brandek is veszítettek presztízsükből és értékükből. Ezzel szemben a Louis Vuitton, az Hermes és a Chanel nem engedett az áraiból, és mégis jobban szerepelt a kínai piacon.
Általános az a meggyőződés, hogy érdemes a brandek saját webshopjait fejleszteni és a vásárlói élményt nyújtó saját bolthálózatot kiépíteni – magyarázta Orbók Ilona. Azt mondja, a legnagyobbak között új trend, hogy a meghatározó piacokon (New York, Tokió, London, Párizs, Milánó stb.) drága és előkelő palotákat vásárolnak flagship store-ként. Ezek egyrészt jó ingatlanbefektetések, másrészt a brand előkelőségét, üzleti erejét is jól reprezentálják, és az ultragazdag vásárlói kört jobban vonzzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.