A Phillips kiszáll az impresszionistapiacról
Az impresszionista és modern műalkotásokat árverező részleg bezárása mellett döntött a Phillips, de Pury & Luxembourg, mivel a cég vezetése úgy véli: jelenleg túlságosan gyenge a piac ahhoz, hogy három nagy nemzetközi aukciósházat is eltartson e területen. Helyette a tavaly legtöbb bevételt hozó részlegekre - kortárs, amerikai, svájci művészet, fotók, design, órák és ékszerek - koncentrál a cég, az impresszionista és modern szegmensben árverések helyett mindössze privát üzletkötésekre fog törekedni. A romló eredmények hatására nemrég vezetőváltáson átesett Phillips (VG, 2003. január 6., 12. o.) egyúttal bezárja londoni részlegét, és New Yorkban is feladja az 57. utcában álló helyiségeit. (VG)
Emeli díjait a Christie's
A Sotheby's nemrég bejelentett lépését (VG, 2003. január 20., 16. o.) követve a Christie's is emeli az aukciós leütési árak után felszámított jutalék mértékét. A nagy New York-i, genfi és londoni aukciókon ezután az első 100 ezer dollárig (illetve 70 ezer fontig) továbbra is csak 19,5 százalék lesz a díj (a Sotheby's 20-ra emelt), e felett azonban 10-ről a konkurens céghez hasonlóan 12 százalékra emelkedik a ráta. Határozottan olcsóbb marad versenytársánál a Christie's kisebbik londoni helyszíne, South Kensington: itt (csakúgy, mint Párizsban) nem emeli díjait a ház, így a vásárlóktól továbbra is csupán 17,5, illetve 10 százalékot kérnek. Díjemelést tervez a szintén londoni Bonhams árverezőház is, amely jelenleg 30 ezer fontig 17,5, a felett pedig 10 százalékos jutalékot számít fel. (VG)
Dorotheum-tervek
Az előzetes adatok alapján minden korábbinál jobb, mintegy 70 millió eurós forgalmat tudott tavaly elérni a bécsi székhelyű Dorotheum, amely több évszázados állami tulajdonlás után éppen 2002 elején került egy osztrák vállalkozói csoport birtokába. Az aukciósház Martin Böhm ügyvezető igazgató szerint mindenekelőtt az új, fiatal gyűjtőkört is vonzó modern és kortárs alkotások piacának fejlesztésében ért el sikereket, és itt a jövőben további növekedési lehetőség kínálkozik. A legnagyobb forgalmú szegmens mindazonáltal tavaly is a régi műalkotásoké volt: az év legdrágábban (288 ezer euróért) leütött tétele egy XVI. Lajos korabeli stílusú komód volt, a festmények közül pedig a 18. században működött Johann Georg Platzer két, ószövetségi témájú vásznáért (180 ezer euró) fizette a legtöbbet az új tulajdonos. Figyelemre méltó, hogy az éves összforgalom tekintetében a Dorotheummal nem összevethető versenytársak, a Wiener Kunst Auktionen és a Hassfurther több festményt is a Dorotheum rekordáránál drágábban árverezett el tavaly. Ilyen volt Alfons Walde egy-egy közel félmillió, illetve Albin Egger-Lienz 335 ezer és Fritz Wotruba 207 ezer eurós képe. A Dorotheum az idén folytatja külföldi képviselői hálózata kiépítését, tavasszal Düsseldorfban, ezt követően pedig Münchenben és Észak-Itáliában is irodát kíván nyitni. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.