Fear of missing out (FOMO) – félelem, hogy kimaradsz valamiből. A tőkepiacokat az elmúlt években egyre inkább ez a lélektani tényező határozza meg. Most az arany piacán is megjelent a FOMO.
A befektetők „félelme attól, hogy kimaradnak” az arany ralijából, rekordkeresletet váltott ki a nemesfém iránt, ez akkora árfelhajtó tényezőként jelent meg, hogy kompenzálja a jegybankok lassuló keresletét is. Az iparági szervezet, az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) szerint
a globális kereslet értéke az idei harmadik negyedévben először haladta meg a 100 milliárd dollárt,
elsősorban a befektetői vásárlásoknak köszönhetően. A kereslet volumene szintén rekordot döntött, 5 százalékkal 1313 tonnára emelkedett.
A roham hozzájárult ahhoz, hogy a sárga fém ára idén 34 százalékkal emelkedett, és rekordok sorozatát döntötte meg. Az arany mindig is biztonságos menedéknek számított, s ez a mostani helyzetben különösen igaz:
Így nem csoda, hogy az arany ára a hét közepén új csúcsot ért el, unciánként 2788 dollárral.
Úgy tűnik, hogy a hivatásos és intézményi befektetőket a FOMO – a kimaradástól való félelem – esete sújtja, az arany teljesítménye ismét a címlapokra került
– idézi a Financial Times a WGC negyedéves jelentését. Az aranyárban megfigyelt korábbi, lefelé irányuló korrekció a korábbiaknál rövidebb és sekélyebb volt – a befektetők lecsaptak a gyengébb árakra.
„Rengetegen és sokan keresik az aranyat egy-egy mélyponton” – kommentálta a helyzetet John Reade, a WGC piaci stratégája.
A jelentés szerint a befektetések, például rudak, érmék vagy tőzsdén kereskedett alapok fedezete iránti teljes kereslet több mint kétszeresére nőtt, és a harmadik negyedévben elérte a 364 millió tonnát.
Az aranyfedezetű ETF-ekbe történő beáramlás elérte a 94 tonnát, ami kilenc egymást követő negyedévnyi kiáramlás után jelentős fordulatot jelent.
Reade szerint a háztartások és a tehetős magánszemélyek az elmúlt hónapokban több aranyat vásároltak, attól tartanak, hogy elszabadul az államadósság – különösen az Egyesült Államokban. A kormányzatok hajlamosak arra, hogy a magas államadósságot elinflálják, s egy az inflációs környezetben az arany a klasszikus menekülő eszköz.
Ezzel párhuzamosan a központi bankok a nyár végén lelassították az aranyfelhalmozást; vásárlásaik éves szinten 49 százalékkal 186 tonnára csökkentek, ami két éve a legalacsonyabb negyedéves szint. A WGC szerint ennek hátterében az állt, hogy a nemesfém ára március óta meredeken emelkedett, így a jegybankok számára túl drága lett.
A nyugati jegybankok kamatcsökkentési ciklusai várhatóan továbbra is támogatni fogják az arany áremelkedését.
Mivel az arany nem hozamtermelő eszköz, az alacsonyabb kamatlábak jellemzően előnyösek a számára, mivel a birtoklásának alternatív költségei alacsonyabbak.
Az ékszerek iránti keresletet a magas aranyárak visszafogták, a WGC szerint a globális fogyasztás 7 százalékkal csökkent a negyedévben az előző évhez képest. Az ékszerek a globális aranykereslet mintegy 40 százalékát teszik ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.