BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
arany

Soha nem látott rekordra drágult az arany

Zsákolják a befektetők az nemesfémalapú ETF-eket. Az arany soha nem volt ilyen drága, mint mostanában.

Fear of missing out (FOMO) – félelem, hogy kimaradsz valamiből. A tőkepiacokat az elmúlt években egyre inkább ez a lélektani tényező határozza meg. Most az arany piacán is megjelent a FOMO. 

arany
Minden rekordot megdöntött idén az arany árfolyama / Fotó: FOTOGRIN

A befektetők „félelme attól, hogy kimaradnak” az arany ralijából, rekordkeresletet váltott ki a nemesfém iránt, ez akkora árfelhajtó tényezőként jelent meg, hogy kompenzálja a jegybankok lassuló keresletét is. Az iparági szervezet, az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) szerint 

a globális kereslet értéke az idei harmadik negyedévben először haladta meg a 100 milliárd dollárt, 

elsősorban a befektetői vásárlásoknak köszönhetően. A kereslet volumene szintén rekordot döntött, 5 százalékkal 1313 tonnára emelkedett.

A roham hozzájárult ahhoz, hogy a sárga fém ára idén 34 százalékkal emelkedett, és rekordok sorozatát döntötte meg. Az arany mindig is biztonságos menedéknek számított, s ez a mostani helyzetben különösen igaz: 

  • eszkalálódással fenyeget az izraeli és az ukrán háború, 
  • a központi bankok diverzifikálják tartalékaikat, tartanak egy kis távolságot az amerikai dollártól, továbbá
  • a nyugati világot kamatcsökkentési hullám uralja. 

Így nem csoda, hogy az arany ára a hét közepén új csúcsot ért el, unciánként 2788 dollárral. 

Úgy tűnik, hogy a hivatásos és intézményi befektetőket a FOMO – a kimaradástól való félelem – esete sújtja, az arany teljesítménye ismét a címlapokra került 

idézi a Financial Times a WGC negyedéves jelentését. Az aranyárban megfigyelt korábbi, lefelé irányuló korrekció a korábbiaknál rövidebb és sekélyebb volt – a befektetők lecsaptak a gyengébb árakra.
„Rengetegen és sokan keresik az aranyat egy-egy mélyponton” – kommentálta a helyzetet John Reade, a WGC piaci stratégája. 

Az inflációtól félnek az arany befektetői

A jelentés szerint a befektetések, például rudak, érmék vagy tőzsdén kereskedett alapok  fedezete iránti teljes kereslet több mint kétszeresére nőtt, és a harmadik negyedévben elérte a 364 millió tonnát. 

Az aranyfedezetű ETF-ekbe történő beáramlás elérte a 94 tonnát, ami kilenc egymást követő negyedévnyi kiáramlás után jelentős fordulatot jelent. 

Reade szerint a háztartások és a tehetős magánszemélyek az elmúlt hónapokban több aranyat vásároltak, attól tartanak, hogy elszabadul az államadósság – különösen az Egyesült Államokban. A kormányzatok hajlamosak arra, hogy a magas államadósságot elinflálják, s egy az inflációs környezetben az arany a klasszikus menekülő eszköz.  

Ezzel párhuzamosan a központi bankok a nyár végén lelassították az aranyfelhalmozást; vásárlásaik éves szinten 49 százalékkal 186 tonnára csökkentek, ami két éve a legalacsonyabb negyedéves szint. A WGC szerint ennek hátterében az állt, hogy a nemesfém ára március óta meredeken emelkedett, így a jegybankok számára túl drága lett. 

A nyugati jegybankok kamatcsökkentési ciklusai várhatóan továbbra is támogatni fogják az arany áremelkedését. 

Mivel az arany nem hozamtermelő eszköz, az alacsonyabb kamatlábak jellemzően előnyösek a számára, mivel a birtoklásának alternatív költségei alacsonyabbak.

Az ékszerek iránti keresletet a magas aranyárak visszafogták, a WGC szerint a globális fogyasztás 7 százalékkal csökkent a negyedévben az előző évhez képest. Az ékszerek a globális aranykereslet mintegy 40 százalékát teszik ki.


 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.