A 750 millió dollárt kezelő JohnsonFamily Asset Management szakértői meglehetősen egyszerű befektetési stratégiát folytatnak. Mottójuk: bárhol, csak Japánban ne. A vagyonkezelő előszeretettel vásárolt a China Mobile (Hongkong), illetve a Beijing Datang Power Generation részvényeiből, ám a japán részvénypakettjét, élén a Nippon Telegraph & Telephone Corp.-pal, már jelentősen mérsékelte.
A tajvani, illetve egyéb, kínai relációjú társaságok az elmúlt időszak sztárpapírjaivá nőtték ki magukat, az ázsiai térség, leszámítva Japánt, ugyanis az egyik legvonzóbb befektetési területnek számít - magyarázta Wendell Perkins, a JohnsonFamily vagyonkezelője a Bloombergnek. Ezt a nézetet pedig többen is osztják. Elég csak néhány ázsiai vállalatra pillantani, mint például a koreai Samsungra, illetve a tajvani Compal Electronicsra, világosan látszik, hogy a gazdaság világviszonylatban magas növekedési üteme jótékonyan hat a társaságok teljesítményére (az idén 4-5 százalékos GDP-bővülést prognosztizálnak), ráadásul japán riválisaik kárára jelentősen növelték piaci részesedésüket is.
A számok sokatmondóak: a tengerentúli befektetők 62,2 milliárd jennel (529 millió dollár) több japán részvénytől szabadultak meg, mint amennyit az elmúlt hat hónapban vásároltak. Ezzel szemben Koreában éppen ellentétes folyamat zajlott le. A külföldiek 1,6 trillió koreai vonnal (1,3 milliárd dollár) több koreai részvényt vásároltak, mint amin túladtak.
Világosan látszik tehát, hogy Japán kezdi elveszteni a térségben meglévő domináns szerepét. Ebben az is közrejátszott, hogy míg a koreai papírok 8-as P/E értéken forognak, addig a japán részvények 18-on. A statisztikáknál maradva, a térség vonzerejét jól mutatja, hogy 2002-ben a tíz legjobban teljesítő értéktőzsde között öt ázsiai szerepelt, miközben a tokiói börzemutatók 20 éves mélypontjukhoz közelítettek.
Az egyik legjelentősebb piaci szereplő, a 256 milliárd dollárt kezelő Templeton Investments is kivetette hálóját az ázsiai térségre. Az alapban 11 százalékos súllyal szerepelnek hongkongi részvények, míg Kína, Dél-Korea és Tajvan közel 8,5 százalékkal van reprezentálva, szemben a japán papírok 7 százalékos arányával.
A kockázatot kedvelő nemzetközi befektetők azonban éppen most látják elérkezettnek az időt a japán papírok vásárlására. Japán legnagyobb brókercége, a Nomura Holding mellett a világ második legnagyobb, optikai üvegszálakat gyártó vállalata, a Furukawa Electric került egyesek érdeklődési középpontjába, ám a bátrabbak igyekeznek szemezgetni azokból a vállalatokból is, amelyek profitálhatnak a térség dinamikus növekedéséből. Ilyen lehet például a Shiseido, a Honda Motor, illetve a Funai Electric. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.