A jövő héten nagyszabású aukciók sorával várja a gyűjtőket a bécsi Dorotheum. Március 24-én délután 4 órától üvegtárgyakra és porcelánokra lehet licitálni, a következő délutánon pedig a szobrok kerülnek sorra. Ezek között olyan gótikus művek is szerepelnek, mint egy Krisztus siratását ábrázoló, 15. század végi felső-ausztriai re-
lief, vagy egy 1500 körül, Ulmban készült Szent Mihály-figura (előbbit 24-26, utóbbit 58-66 ezer euróra taksálják a szakértők). A barokk korból egyebek mellett Johann Meinhard Guggenbichler 1708-1710 körüli, 30-32 ezer euróra becsült feszülete és Johann Franz Schwanthaler ennél jó egy évtizeddel később készült, nagyjából hasonló értékű domborművű Madonnája szerepel a kínálatban, míg a 19. századi anyagból Cesare Lapini táncoló lányt ábrázoló márványszobra emelkedik ki.
A szerda kora délutáni bútorárverésen az 1975-ben elhunyt Ferenc József főherceg egykori berendezési tárgyai is kalapács alá kerülnek, csütörtökön pedig a hét fénypontjaként félezer régi festményre licitálhatnak az érdeklődők. Az egész napon át tartó árverés kínálatából kiemelkedik a német reneszánsz egyik legnagyobb alakjának, idősebb Lucas Cranachnak egy festménye. A félalakos portré a fiatalon, 17 éves korában elhunyt Margit szász hercegnő egyetlen ismert ábrázolása, és 200-300 ezer euró közötti leütési árat várnak tőle a cég szakemberei. A 15. századi németalföldi iskolát többek között egy Rogier van der Weyden műhelyéből kikerült Madonna képviseli, amely a Dorotheum szakértői szerint 80-100 ezer euróért cserélhet gazdát. Hasonló összeget várnak a legnívósabb 16. századi holland festményektől: Jan van Goyen két folyami látképétől, valamint Joris van Sons, Alexander Coosemans és Laurens Craens csendéleteitől. Az itáliai anyag ennél gyengébb, a velencei városlátképeket például olyan másodrangú nevek képviselik, mint Guiseppe Bernardino Bison vagy Francesco Albotto. Hasonlóan visszafogott a kínálat 18-19. századi osztrák és német része: egyedül Franz Christoph Janneck két, összetartozó vásznáért várnak a szakértők 100 ezer euró körüli összeget.
A hét zárónapjára két árverést ütemeztek be a bécsi kereskedők. Este ékszerek, ezt megelőzően pedig 1900 előtti rajzok, sokszorosított grafikai alkotások, akvarellek és miniatűrök kerülnek kalapács alá. Ezek között igen érdekes darabok is találhatók, például Albrecht Dürer egy Krisztus sírba tételét ábrázoló fametszete (becsült értéke 3 ezer euró), Francisco Goya Los Proverbios című, 18 darabos rézkarcsorozatának 3. kiadása (7500-9000 euró). A 19. századi osztrák mesterek közül August von Pettenkoffen, valamint Jacob és Rudolf Alt egyaránt nívós rajzokkal szerepel. Utóbbi mester schönbrunni látképétől 15-18 ezer eurót vár a Dorotheum.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.